| JesterRO a întrebat:

Ce parere aveti despre sportul din Romania si de ce doar fotbalul este mediatizat si incurajat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hashe86 a răspuns:

Intru-totul de acord cu tine. atletismul e un sport care se bazeaza pe un principiu simplu: competitia cu propriul corp sau a fizicului cu mentalul. atletii se lupta individual pentru victorie, dau si ultima resursa din ei pentru cateva minute de glorie. insa sunt convins ca nimic nu se compara cu ceea ce simte un sportiv cand se afla pe podiumul de premiere.
astept cu nerabdare ziua in care se va organiza si al noi un campionat mondial/european de atletism, unde tribunele sa colcaie de spectatori infocati. pana atunci insa trebuie si noi sa ne schmbam mentalitatea si sa apreciem ceea ce e cu adevarat valoros si de asemenea si cei care se ocupa de conducerea tarii sa si inddrepte privirea spre ceea ce inseamna sportul.

8 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

De ce doar fotbalul este mediatizat si incurajat?
Raspuns pentru ca fotbalul produce multi bani de fapt el este o industrie!

| hashe86 a răspuns:

Fotbalul la noi inseamna bani si scandaluri. exact ce ii place romanului mai mult, de acolo si ultra-mediatizarea acestui sport, pe care eu nu il agreez deloc. insa imi plac majoritatea celelalte sporturi.
din pacate la nivel mondial nu mai avem sportivi de renume, decat cativa ramasi din vremurile in care se mai interesa cineva si de sport. alesii nostri sunt prea absorbiti sa se sape intre ei si sa se saboteze pentru a mai face ceva si pentru sportul romanesc. trist!
la acest domeniu suntem cam in aceeasi oala cu tarile bananiere(chiar si alea stralucesc in cate vreun sport, ca nu si permit mai mult). trist trist trist!

| JesterRO explică:

Da...asta stiu... dar s-ar putea forma o industrie si din atletism, si din handbal, si din multe alte sporturi...intrebarea este de ce doar din fotbal? Deja cunoastem tot ce este de stiut despre fotbal...stim si cat de prosti sunt fotbalistii(majoritatea) si stim ca ei jongleaza mingea si ies banii. Sper sa nu ofensez pe nimeni, dar ma oftic ca am facut 6 ani de atletism doar din pasiune, in timp ce alti fotbalisti dupa 6 ani de fotbal isi iau mercedes-uri, BMW-uri si femei si cam atat numesc ei viata. Nu mi se pare normal...asta e un dezechilibru. Atletismul are atatea semnificatii...simbolizeaza lantul dintre om si primele forme de activitate sportiva, reprinta sportul care te ajuta sa iti analizezi tot corpul si sa vezi care sunt limitele omului. Adica oamenii prefera sa vada o minge din dreapta in stanga in locul celor spuse mai sus? Mi se pare o prostie.

| Raul a răspuns:

Dehhhh fotbal...picior-minge...eu fac karate traditional...si am fost dat la TV dar asa la stirile sportive de la pro tv alea de la 5... oricum fotbal=bani...

| mariaale a răspuns:

e o prostie eu fac inot de performanta si nu e asa bine plati si fotbalu cand ii auzi cati bani le da si na. noi cred caa munci mai mult decat ei si nu suntem nici mediatizat si incutajat. deci parerea mea este forte prosta si despre fotba si despre patroni acestor echipe :

| Sony8998 a răspuns:

Fotbalul este un sport prostesc. Iar in romania nu se merita sa faci sport de performanta pentru ca nimeni nu te va sponsoriza iar cei din sistem sunt ocupati sa FURE.

| squib a răspuns:

Pentru ca se tine cont foarte mult de opinia publica, si sunt de parere ca sunt mult mai multi fani ai fotbalului decat ai handbalului, sau ai tenisului, spre exemplu.Nu stiu daca exista sanse sa convingi un om sa se indragosteasca de un sport anume daca nici macar nu il atrage ideea, si stii cum e, multi oameni merg pe stadioane, insa nu numai pentru fotbal ci pentru a-si manifesta ura pentru o echipa sau pentru conducerea clubului respectiv, ca sa zic in cateva cuvinte e mai multa adrenalina pe stadionul de fotbal decat pe celelate! Nu sunt de acord cu ideea de a merge pe stadion pentru "spectacolul" din tribune, insa chestia asta se vinde bine, si cei de sus au de castigat bine de pe urma suporterilor.

| ani63 a răspuns:

Pentru ca fotbalul se invarte in jurul lui Becali care are bani