| eni a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccinul inpotriva gripei porcine? A-m auzit ca are efecte secundare destul de serioase, asupra sistemului nervos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@ailemac: Vaccinarea nu presupune introducerea in sistem a virusului. Exista mai multe moduri de vaccinare. Ori se introduce o virus mort (care nu o sa isi modifice "radacina"), ori se introduce antigenul, ori se introduce o tulpina nevirulenta a virusului. In nici un caz nu poate sa se produca o noua boala datorita vaccinului.
@eni: Vaccinul inca nu a aparut in romania. Acum este in faza de testare preclinica. Producerea in masa o sa inceapa prin noiembrie, iar campania de vaccinare incepe in decembrie.
PS: avand in vedere ca nu s-a ajuns la partea de teste clinice, de unde se stiu efectele secundare? Se stiu doar efectele secundare asteptate, care sunt aceleasi pentru fiecare vaccin gripal: alergie, simptome gripa pentru cateva zile.

3 răspunsuri:
| miky_5469 a răspuns:

Unde ai auzit? Nici nu a aparut si deja stii cum e? Orice medicament are reactii adverse si probabil si vaccinul acesta va avea, dar docamdata la noi in tara nu a aparut...asa ca asteapta sa apara si pe urma comentati!

| eni explică:

Miky, documenteaza-te putin si o sa aflii.

| MissCamelia a răspuns:

In conditiile in care vaccinul presupune introducere in sistem a virusului iar virusul isi modifica radacina, mi se pare normal sa fie probleme.nu mi-as face