| acris a întrebat:

Ce parere aveti despre vacinul gripei porcine? l-a facut cineva? eu una nu l-am facut sunt sceptica in privinta lui

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu l-am fact, n-am avut probleme si acum sunt protejata de boala. Compozitia lui e identica cu a oricarui vaccin antigripal, doar tulpina difera. In alti ani, oamenii dadeau sute de mii pe vaccinurile antigripale pentru gripa banala, de sezon, boala cu o mortalitate de 2-3 la mie. Azi, pentru o forma cu mortalitate de 1 la suta, refuza sa faca gratuit un vaccin cu compozitie identica. Scepticismul asta are si argumente?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Costi, argumentele tale sunt complet nestiintifice. Eu te intrebam de argumente serioase. Bineinteles ca e suficient sa schimbi tuplina virala ca vaccinul sa functioneze, ai fi socat cat de asemanatoare sunt tulpinile astea virale intre ele.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, Costi, lucrez in cercetare in medicina.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Costi, virusul gripal AH1N1 care a mai dat o pandemie intre anii 1975 si 1977, se transmite pe calea picaturilor Phlugge, adica acele mici picaturi de secretie bronhotraheala care se imprastie prin aer cand tusim, stranutam sau vorbim. Nu este inteles inca complet cat de contagios este si de ce unii au imunitate (probabil este datorita acelei pandemii in acre a fost prinsa si Romania). Lucrurile astea se studiaza, din pacate, virusul face ravagii la scurt timp de la aparitia lui, inainte sa ne dea voie sa-l studiem. Este un virus care va bantui o vreme lumea si apoi se va linisti (precum toate virusurile gripale) pentru a reaparea peste ani si ani. Asta e evolutia naturala a gripelor si a fost urmata, de-a lungul anilor si de pandemia de gripa spaniola (1918-1920) si de cea de gripa asiatica (1947-1948).
Vaccinurile gripale beneficiaza toate de aceeasi reteta, doar tulpina de virus difera. E cam cum ai face placinat cu mere. Ai mancat si placinta cu mere rosii si placinta cu mere verzi si la un moment dat preferi sa mori de foame si nu mananci placinta cu mere golden, fiindca nu stii ce reactii adverse au. Placinta e facuta tot pe aceeasi reteta, cu fructe extrem de asemanatoare cu celelelate. E adevarat ca s-ar putea sa tolerezi bine merele rosii si merele verzi, dar sa nu suporti merele golden. Totusi, mai bine mananci decat sa mori de foame, mai ales daca placinta a facut-o cineva in care ai deplina incredere (de-a lungul anilor, Institutul Cantacuzino a demonstrat ca face vaccinuri foarte eficiente si bine tolerate).
Astmul bronsic sau bronsita nu sunt niste boli care sa interactioneze in mod special cu vaccinul. Pacientii cu aceste boli sunt doar mai sensibili la viroze respiratorii si deci si la gripa, de aceea ei reprezinta o categorie de prima intentie in operatiunea de vindecare. Eu nu au reactii adverse speciale sau specifice la componentele vaccinului.
Baza vaccinului este studiata de peste 20 de ani (reteta este constanta). In fiecare an, Institutul Cantacuzino schimba doar tulpina de virus inclusa. In rest procesul ramane acelasi: se selecteaza tulpini salbatice de virus, se atenueaza prin culturi succesive pe oua tratate cu Neomicina impotriva Salmonelozei, se extrage virusul dupa fiecare cultura, apoi se trateaza cu alcool absolut care il omoara, se distileaza alcoolul si partea solida obtinuta (practiv virusuri atenuate si moarte) se suspenda intr-o solutie standard.
Eu nu vreau sa te duci maine sa te vaccinezi, este decizia ta. Vreau doar sa fi responsabil in afirmatii. Fiindca sunt oameni care citesc si cred ca iti bazezi scepticismul pe dovezi, nu pe o nesiguranta. Nu contest ca nesiguranta ta isi are rostul ei, din pacate toata chestia asta e facuta hei-rupist, fiindca timpul ne preseaza. Sunt surprinsa totusi ca in timp atat de scurt s-a reusit atat de mult, ceea ce imi arata ca sunt multi profesionisti de valoare care s-au implicat.

auran
| auran a răspuns:

Costi, mai asteapta o saptamana si te poti hotara - acum este testat pe 400 de copilasi. Ce vina or avea ei?!

auran
| auran a răspuns:

Costi gasesti in ziarul Click la pag 11 http://www.tpu.ro/......de-400-de/

| costymaximus a răspuns:

Este un experiment menit sa testeze imunitatea oamenilor, mai vorbim peste citeva luni.De gripa aviara ai mai auzit ceva?

| alecs871 a răspuns:

Mah, eu nu stiu ce sa zic, nu o sa il fac, am vazut ca acel vaccin contin cateva metale care nu prea ar avea ce cauta in corpul omenesc. Am vazut unele documentare cu profetii cum ca oamenii ar fi facuti "roboti" de catre un singur om, cel care va conduce lumea. Cum se poate ajunge la asa ceva? Simplu, am vazut faze cu pasapoartele alea, iti baga o sarma in mana, cu tehnologia care nu este dezvaluita, cred ca se poate controla un creier, o mentalitate usor si la fel este si cu vaccinul, continand metale, poate, cu o tehnologie ascunsa oamenii pot fi "controlati".
Acum nu ramane decat de asteptat, toate astea eu le-am vazut in documentare si nu stiu cat de credibile pot fi, dar eu... le-as cam sustine.
Si in privinta videoclipului postat de xeon, nu prea stiu ce sa zic, cel care vorbeste a mai aparut in multe documentare, despre masoni, despre o noua ordine mondiala, despre diferite ritualuri sataniste, despre multi oameni care se afla la conducerea lumii cum ca ar fi ei masoni... acum baga si despre gripa porcina, despre vaccin, daca era sa fie adevarat, eu cred ca ar fi fost de mult asasinat, cred de la prima vizualizare a acestui videoclip pe internet. Si chiar, el spune sa fie vizionat pe internet cat mai repede, poate el face parte din aceasta bomba psihologica a acestui vaccin, si e doar o marioneta...

| Moneyandfame a răspuns:

Cu totii suntem sceptici, dar daca contractam virusul cu totii il facem.

| DoarOana a răspuns:

Daca nu esti obeza sau prea slaba poti sa il faci [de fapt nu iti recomand]. Adica vezi... azi nu ai nicio reactie, dar maine sau peste un an ce faci? Mai ales ca cei care sunt alergici la ou fac alergii grave pentru ca vaccinul e facut si din ou cumva. (PAREREA MEA)

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Buna:d
nici eu nu prea vreau sa-l fac, dar ma obliga mamachatterbox
si am citit undeva ca are reactii adeverse la fel ca vaccinul pentru gripa normala.
pana si medicul meu de fam. a facut vaccin:d

| zerozero a răspuns:

Nu il faceti! Poate e chiar totul adevarat din clipul acela, dar tot NU il faceti! Asta spre binele vostru... eu personal il refuz.

| xeon a răspuns:

Mai bine uitate pe aceste video----> http://www.youtube.com/watch?v=ak7s0sBYzfA

| costi a răspuns:

Eu nu l-as face, pentru ca inca nu este testat suficient de bine. institutul cantacuzino a postat acum vreo luna sau doua un set de slide-uri in care explica ce se stie despre gripa porcina, si nici macar nu erau siguri cum se transmite gripa porcina, spuneau doar ca singura chestie posibila e sa faca analogie cu o gripa normala. motiv pentru care mi-e greu sa am incredere in vaccinul impotriva gripei porcine, din moment ce este insuficient studiata deocamdata, virusul fiind in plina perioada de transmisibilitate. deci sunt circumspect, mai bine imi fac un vaccin antigripal normal, pentru ca dintr-o gripa normala se poate ajunge la una porcina, macar atat au depistat (+ simptomele cele mai raspandite, statistic vorbind)

| costi a răspuns:

Hai sa nu intram in teoria conspiratieilaughing eu zic doar ca nu e un vaccin suficient testat. @auran, de unde stii? ai o sursa ceva? daca da, trebuie luate masuri, pentru ca e ilegal sa se testeze orice pe niste persoane fara posibilitate de alegere

| costi a răspuns:

Da brigaela, are argumente, le-am zis eu sus. si crede-ma, sunt oameni din medicina la fel de sceptici, din aceleasi motivehappy un vaccin nu se face peste noapte, si nu e suficient sa schimbe tulpina de virus ca sa si functioneze, daca e insuficient studiat ca simptomatologie virusul.

| costi a răspuns:

De ce brigaela, lucrezi in cercetare in medicina? argumentul tau e la fel de 'nestiintific' ca si al meu, ba chiar mai putin rational ('am facut vaccinu, sunt in viata, deci e bine'). mai ales ca am avut pretentia sa dau un argument rational, nicidecum unul stiintific, nu lucrez in domeniul ala.

| costi a răspuns:

Atunci brigaela, explica-mi tu cum e cu transmisibilitatea virusului astuia, cum se transmite de fapt? cei de la cantacuzino nu stiau, spuneau ca fac analogie cu virusul gripal normal, ca deocamdata noua tulpina e insuficient studiata. si explica-mi ce efecte are vaccinul asupra unei persoane care sufera de bronsita sau de astm. vreau sa stiu si eu cand si unde a fost testat vaccinul pe astfel de persoane expuse la riscuri enorme in cazul in care fac gripa porcina. vaccinul nu trebuie sa ia in considerare si efectele adverse pe cazuri specifice (de genul unor persoane ca mai sus)? daca imi dai raspunsuri cu exemple pe bune la toate intrebarile astea, eu ma duc azi si fac vaccinul. daca nu, serios, eu nu inghit chestii insuficient studiate. restul, ca vaccinul e inventat in nu stiu ce scopuri aiurea, nu ma intereseaza. ma intereseaza raspunsuri la intrebarile de mai sus, care sunt cat se poate de naturale