| eni a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccinul inpotriva gripei porcine? A-m auzit ca are efecte secundare destul de serioase, asupra sistemului nervos.Eu am retineri, voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@eni: Cel putin in acest moment organizatiile nationale si internationale nu considera ca aceasta pandemie e atat de importanta inca sa se incerce o vaccinare a tuturor oamenilor.
In Romania, se vor face doar 5 milioane de unitati de vaccin, care vor fi date in special categoriilor cu risc: cei din domeniul sanitar si din invatamant, batranilor si copiilor sub 16 ani. Uite aici si comunicatul:
http://jurnal.medicalnews.ro/2009/09/09/noi-masuri-impotrriva-gripei-ah1n1/

11 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

E un vaccin antigripal ca si cele din ani trecuti. Nu exista nici un efect asuptra sistemului nervos, iar efectele secundare sunt minore. Astea sunt numai tampenii a celor care vad conspiratii in toate nimicurile.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@eni: Tamiflu este un medicament antiviral si nu vaccin.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@eni: Vaccinul nu contine tamiflu. Vaccinul va contine ori virusuri moarte, ori antigenul viral. Vaccinurile nu contin substante medicamentoase.
Tamiflu, oseltamiviri si zanamivir sunt singurele droguri antivirale care sunt eficiente pe aceste tulpini "dificile". Orice medicament care apare pe piata, trebuie sa aduca mai multe beneficii decat daune. Efectele alea adverse sunt clare (s-au inregistrat si decese post adminstrare de tamiflu), dar sunt destul de mici sansele. De asemenea in momentul in care lipsa tratamentului inseamna moarte, o sa alegi tratamentul si daca ai 99% sanse sa te omoare. 1% sanse sa traiesti e ceva important.
Referitor la "Si atunci cum sa-i dau asa ceva copilului?". Daca copilul tau, fereasca dumnezeu, ar capata gripa porcina forma grava, ce ai prefera sa moara sau sa aiba insomni/tulburari de gandire pentru cateva zile/saptamani/luni?

| eni explică:

Eu stiam ca vaccinul se numeste Tamiflu. Uitati-va ce scrie la efectele secundare.Nu cred ca e un vaccin ca altele.

| eni explică:

Am vazut ca e medicament, capsule, dar totusi efectele secundare la copii sunt insomnia, tulburari de gandire, probleme neuropsihiatrice...Si atunci cum sa-i dau asa ceva copilului?/Probabil si vaccinul o sa contina aceeasi substanta, fiindca cu tamiflu se trata gripa porcina, si aviara.

| eni explică:

Gyzzard M-ai lasat fara replica. Dar tot se vorbeste ca populatia va fi vaccinata, si pe mine ma cam nelinisteste, stiind ca in anumite tari au refuzat vaccinarea.Nu am nimic cu vaccinurile antigripale, stiu ca sunt bune, dar asta...Lasand la o parte gandurile negre, sa speram ca ne v-a ocoli aceasta gripa.Cred ca un vaccin antigripal ar fi benefic.Multumesc pentru sfaturi, si v-a doresc sanatate tuturor.

| bruno9432 a răspuns:

Orice vaccin anti-gripal poate avea efecte secundare, fiecare persoana reactioneaza il alt mod la vaccinul respectiv. Dar daca ai dubii mai bine nu il face daca nu calatoresti in zone unde au existat mai multe cazuri de gripa porcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zilele astea il vor testa pe 9000 de persoane in toata lumea, am intels ca vor fi numai voluntari.irlandezii l-au respins acum o luna pentru ca erau suspiciosi si asta datorita efectelor secundare pe care s-ar putea sa le aiba vaccinul. dar nu cred ca este mai riscant decat un vaccin obisnuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se vaccineaza toata populatia pentru ca nu este logic, unii dintre noi suntem imuni iar virsul contagiaza in pasi diferiti, adica 1 da, doi nu. aveti noroc ca romania are bani pentru vaccinarea celor pana in 16 ani, in spania au zis ca nu, doar cei care intra in categoria de risc, adica doar cei care au probleme de sanatate cronice sau probleme grave ale aparatului respirator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stop vaccinarii obligatorii impotriva AH1N1! Nu acceptăm să fim cobaii vaccinului AH1N1 în România!

| CristineDelaruss a răspuns:

Mie mi se pare o idee superba sa se faca vaccinul... DAR totusi problema pe care o spui cu sitemul nervos nu ma linisteste.