| theStar a întrebat:

Care sunt simptomele gripei porcine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Simptomele sunt similare gripei sezoniere: febră, tuse, strănut cu scurgeri nazale, dureri ale articulaţiilor şi/sau musculare, scăderea poftei de mâncare.

| fluturas a răspuns:

Faci ca porcu laughing
e aproximativ ca o gripa normala.winking kiss

| nuxerette a răspuns:

Gripa porcina (H1N1) este o boala infectioasa respiratorie foarte contagioasa, provocata de un virus de tip A, de genul Influentza. virusul provine din celula A/H1N1 care a mutat in gene nemai intalnite pana in prezent.
Simptomele sunt asemanatoare gripei umane normale:
- febra mare ce depaseste 39°,
- pierderea poftei de mancare,
- tuse seaca si profunda,
- oboseala,
- dureri, curbaturi,
- dureri de cap si de gat,
- cateodata diaree si varsaturi.

Medicamentele antivirale de type Tamiflu impiedica virusul sa se dezvolte si sa faca ravagii severe.

Tamiflu (oseltamivir) din clasa inhibitorilor selectivi ai neuraminidazei, impiedica multiplicarea virusului gripei in zona cailor respiratorii si amelioreaza simptomele, reducand durata gripei. Este delivrat numai cu prescriptie medicala.

| imortal a răspuns:

Grohaiala acuta, creste nasu borcanatu si mai nou ai senzatia ca o sa fi taiat Craciunul asta laughing) scuze de raspuns, stiu ca nu folositor dar poate e amuzant...

| giulia_6563 a răspuns:

Gripa porcină este o maladie respiratorie, specifică porcilor din crescătorii, un virus gripal de tip A. Boala se poate răspândi rapid.

. Ea nu se transmite mâncând carne de porc, ci pe cale aeriană, de la om la om.Simptomele infectiei cu gripa porcina la oameni sunt similare cu simptomele gripei sezoniere. Principalele simptome sint:
- Febra (peste 38ºC)
- Oboseala
- Inapetenta
- Tuse, durere in gat.
- Unele persoane infectate cu gripa porcina au prezentat stari de voma si diaree.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci ca porcu noaptea
mananci ca porcu
si nu faci baietonguetongue

| alex_3703 a răspuns:

Simptomele gripei porcine sunt vomitaturile puternice, diharee acuta, febra peste 40gC.Deci nu va faceti griji, noi romanii supravietuim in orice conditiihappybig grin