| Doub a întrebat:

Hei.
Îmi puteţi da detalii despre tulburarea obsesiv compulsivă? Cât de gravă e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FABULOSUL6000 a răspuns:

In primul rand,nu il intrebi pe Dumbo,si nici pe mine. Fiind o tulburare cu posibilitati extrem de multe,incepand din familie si terminand in societate,ai nevoie de un psiholog caruia sa ii povestesti si sa deduca de unde o ai. Nu e o chestie foarte grava daca nu iti incurca viata. Eu insumi obisnuiesc sa verific de doua ori daca am incuiat usa. E vorba de activitatile care iti incurca viata si sarcinile. Plus de asta,NU te mai diagnostica pe google,o sa descoperi ca ai sida,cancer si boala vacii nebune. Psihologic vorbind, toti suntem putin nebuni, si nu glumesc. Daca crezi ca ai ceva, mergi la psiholog, si el e nebun dar are o diploma in asa ceva.

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Te ajut eu daca vrei la intrebarea asta pe privat.Insa sa iti dau un raspuns si aici.
Ea poate fi usoara sau accentuata, depinde de caz si se trateaza eficient/se amelioreaza/sau se tine sub control cu
psihoterapie cu un psiholog+medicamente antidepresive si anxiolitice+ activitati sociale placute, practicarea hobbyurilor si ocuparea mintii precum si decizia personala de a spune STOP obsesiilor si gandurilor negative si de a se educa in lupta cu anxietatea.

Daca vrei vorbim mai multe pe privat.Ma pricep si stiu multe despre OCD.

http://www.la-psiholog.ro/......-tratament

| RAY a răspuns:

Cu toti avem obsesi sa stii doar ca unele pot deveni o tulburare obsesiva compulsiva, care e obsesie normala? pai daca te uiti sa vezi daca ai inchis aragazul, lumina, pc ul cand pleci acasa sau cheile de la masina sau ai o obsesie sa faci totul bine, dar aia cronica e cand toata ziua te comcentrezi pe o obsesie si repeti acel lucru fara sa il poti controla, in capul tau e o voce care isi spune aragazul e deschis du-te verifica tu find la lucru isi strica toata viata, dar se poate trata cu medicamente, terapie in grup, discuti cu un specialist

| Doub explică:

Hm, dacă nu ştie el, luminează-mă tu.

| Doub explică (pentru FABULOSUL6000):

Uite ce răspunsuri faine dai când vorbeşti serios.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Doub):

Sa faci o poza, nu mai vezi asa ceva prea curand laughing

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Doub):

In primul rand,nu il intrebi pe Dumbo,si nici pe mine. Fiind o tulburare cu posibilitati extrem de multe,incepand din familie si terminand in societate,ai nevoie de un psiholog caruia sa ii povestesti si sa deduca de unde o ai. Nu e o chestie foarte grava daca nu iti incurca viata. Eu insumi obisnuiesc sa verific de doua ori daca am incuiat usa. E vorba de activitatile care iti incurca viata si sarcinile. Plus de asta,NU te mai diagnostica pe google,o sa descoperi ca ai sida,cancer si boala vacii nebune. Psihologic vorbind, toti suntem putin nebuni, si nu glumesc. Daca crezi ca ai ceva, mergi la psiholog, si el e nebun dar are o diploma in asa ceva.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Este destul de grava

| SorinelF86 a răspuns:

Depinde de stadiul in care se afla. exemplu de astfel de tulburare e spalatul excesiv pe maini, sau daca te intorci sa verifici daca ai inchis usa, poate fi destul de obositoare insa poate fi tinut sub control, lasa mesaj privat daca vrei sa vb despre asta