| cipy a întrebat:

Ce pareri aveti despre vaccinul impotriva gripei porcine?
Vreau pareri pro si contra plizzzzzzz mii cam frica sa mi-a facsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

Si eu te sfatuiesc sa nu ti-l faci, pentru ca este periculos, iar riscul de a te imbolnavi nici nu este asa de mare cum se exagereaza la televizor. Scopul lor este de a induce panica printre oameni pentru ca vaccinurile produse cu aceasta ocazie trebuie sa aduca profit fabricii care le-a produs. Plus ca vaccinul contine tiomersal, un conservant pe baza de mercur.

7 răspunsuri:
| scumpikkk a răspuns:

Eu sunt de parere sa nu-ti faci daca esti sanatoasa nu vad scopul, ai vazut de multe ori la televizor cate persoane au fost virusate cu felsi fel de boli.In ziua de azi mergi la doctor cu speranta ca te faci bine si de fapt ei te omoara, cate cazuri au fost asistentele au infectat si alti pacienti cu HIV ca faceau cu o seringa la mai multe persoane, eu ti-am spus parerea mea acum ramane la decizia ta tongue

| dix a răspuns:

Daca ti-e frica de tiomersal, Baxter are fara acest compus, daca ti-e frica de reactii adverse sunt similare cu cele ale vaccinurilor in general si in special cu cele post gripal sezonier.Ai facut vaccinuri pana acum? Vaccinurile copilariei?
Vazi tu cum e cu vaccinarea asta, e la latitudinea ta ca persoana. Ce vei face vei numara pro si conta si vei decine in functie de numarul de pe TPU? Nici eu nu m-am lamurit exact dar urmaresc subiectul ca ma pasioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mi-l fac in nici un caz!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciao! eu locuiesc in italia si-ti pot spune ca aici in urma cu o luna aproximativ nu vorbeau de altceva decat de vaccin; multi l-au facut si parca brusc presa si tv au incetat sa mai vb(parca inadins dupa ce au vandut mii de vaccinuri si geluri dezinfectante); acum nu se mai zice nimic de gripa porcina aici in It...ma intreb eu cum e posibil? nimeni nu zice nimic de rezultatele vaccinarilor, de evolutia bolii etc?! e posibil? eu una nu mi l-am facut si incerc sa ma mentin sanatoasa respectand regulile de igiena si alimentatie corecta pe timp de iarna! NU vreau sa te influentez dar am dubiile mele...in ceea ce priveste vaccinul.

| dany4 a răspuns:

Am un prieten medic si mi-a recomandat ceva, ei asa fac in spital, cica o alta metoda aproape la fel de buna pentru a nu te prinde gripa este sa storci jumatate de lamaie intr o cana cu apa si sa bei in fiecare zi cate una

| dracosu a răspuns:

Eu mi-am facut vaccinul de la jumatatea lui decembrie si nu am patit nimic insa.
Cati oameni au murit ori s-au imbolnavit din cauza gripei porcine? Multi, foarte multi!
Dar din cauza vaccinului... pana acum nici unul!

| WANNO a răspuns:

NU te-as sfatui sa o faci, am auzit ca este daunatoare, acum nu ai sa opservi dar peste citiva ani ai sa observi senzatii negative. La noi la scoala tot venisera sa ne faca aceste vaccini, toti din clasa au refuzat. Acesta este cuvintul meu dar de tine depinde.