| Andreea278 a întrebat:

Ce pasta de dinti considerati a fi cea mai buna?laughingCu argumente, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Toate pastele de dinti sunt bune! Ceea ce conteaza cel mai mult sunt lucrurile facute pe langa acestea: detartraj macar o data la 6 luni, folosirea apei de gura, atei dentare, periutei adecvate, spalarea corecta a dintilor, omul, ceea ce mananca, cand mananca, cand isi face igiena dentara, bolile asociate, medicamentatia etc. Normal ca as recomanda: Paradontax, Meridol, Sensodine fiindca le-am folosit deja si zic ca m-au ajutat. Intrebarea ta imi aminteste de ceva asemanator: "Care vin este cel mai bun?". Raspunsul a fost super: "Acel vin pe care tu il gasesti cel mai bun, dupa ce le-ai gustat pe toate!". Deci, in cazul intrebarii tale, ar putea fi la fel: acea pasta pe care tu ai folosit-o si ti-a facut cel mai bine! Numai bine!

| Andreea278 explică (pentru Caro34):

Dupa ce am studiat foarte mult dintii la facultate(Medicina dentara, respectiv tehnica) indraznesc sa te contrazic.Voi face referire la Colgate acum:ingrediente tipice, ajuta doar la curățare 8/10, nu protejeaza, nu ajuta la combaterea tartrului, iar sangerarile gingivale sunt prezente in cele mai multe cazuri din cate am observat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice pasta de dinti este buna,atat timp cat ai tratat toate cariile,si ai facut detartraj si albire a dintilor la medicul stomatolog. happy.Iar daca te speli regulat pe dinti, dupa fiecare masa, este si mai ok big grin. Poti alege orice pasta de dinti doresti, in functie de sensibilitatea dentara sau de dorinta de a avea dinti mai albi, mai stralucitori.big grin.Te mai poti spala pe dinti si cu bicarbonat de sodiu alimentar sau cu sare fina de bucatarie.Multa sanatate iti doresc.

| Andreea278 explică (pentru anonim_4396):

Acelasi raspuns si pentru tine(la fel ca cel de jos).
Daca folosesti bicarbonat iti recomand sa te opresti deoarece distruge smaltul dentar.
Si Atentie!:NICIO PASTA DE DINTI NU ALBESTE.POT DOAR SA ITI INLATURE PETELE DAR NICIUNA NU ALBESTE.ASTA E CEA MAI MARE GRESEALA FACUTA DE UN CUMPARATOR DEOARECE ACESTEA NU AU PROPRIETATI.
P.S. Sa nu consideri ca am scris cu majuscule pentru ca tip.Trageam doar un semnal de alarma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea278):

Nu am smaltul dentar distrus, deci te inseli.

| Andreea278 explică (pentru anonim_4396):

Sa ma anunti cand studiezi asta mai mult decat minelaughing Nu stii tu, dar el e distruslaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea278):

Da bine big grin