| PsyhoChild a întrebat:

Ce pasta de dinti imi recomandati pentru albirea dintilor?
Alte "trucuri" ce mai stiti? Am vazut ceva sa-mi spal dintii cu bicarbonat sau lamaie dar nu am incredere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jus7t a răspuns:

"Avertismentul stomatologilor: NU vă spălaţi niciodată pe dinţi cu sare sau bicarbonat!

Deși multe rețete naturiste recomandă să vă spălați pe dinți folosind bicarbonat sau sare grunjoasă, pagubele sunt mai mari decât beneficiile.

Potrivit csid.ro, ambele produse - deşi sunt naturale - produc cu lejeritate fisuri în smalț. Iar terenul devine propice pentru dezvoltarea rapidă a cariilor dentare.

Pe de altă parte, dacă va doare gâtul, tot ca urmare a expunerii la virusuri şi bacterii, gargara cu apă călduţă, în care dizolvaţi o linguriţă de bicarbonat, înseamnă cel mai bun antiinflamator.

Igiena orală corectă înseamnă paste de dinţi blânde şi detartraj, din 6 în 6 luni, la stomatolog."
http://m.realitatea.net/......5273d632fd

Am incercat eu cu bicarbonat o dată și a fost și ultima oară :)
E groaznic, mi-a curs sânge din gingii și au rămas și semne câteva zile.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Detartraj la dentist, acesta este un truc, incearca l costă 200 lei.

| PsyhoChild explică (pentru CristiDinBucuresti):

Poti sa scapi de tartru cu ata dentara?

| edit28 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ce treaba are detartrajul cu albirea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru edit28):

Atunci spune i tu ca vad ca le stii pe toate.

| edit28 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe toate nu, doar mai multe ca tine.

| RAY a răspuns:

Dinti au culoarea lor naturala, te duci la un stomatolog au ei proceduri de a reda culoarea naturala, nu tampeni care distrug dinti, bicarbonatul are un efect de cateva ore dar nu e bine pentru tartrul dentar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine la dentist. La dentist îți albește dinții. Dar costa vreo 3000 lei, depinde de clinica.

| PsyhoChild explică (pentru anonim_4396):

Mai bine imi pun alti dinti si tot ies mai ieftin laughing)

| edit28 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Sunt si mai ieftine, pe la 600. Depinde de medic si metoda.

| edit28 a răspuns:

Poti incerca bicarbonat + lamaie + sare ca nu e periculos daca o faci odata la 2-3 zile. Doar sa nu ai vreo rana in gura ca te va ustura.
Alt truc ar fi cenusa sau carbune insa nu l-am testat.

| GicaGigekGica a răspuns:

Daca ii speli doar o data pe saptamana cu bicarbonat nu ai nimic.