| georgiana290 a întrebat:

Ce pastile/medicamente știți ca sunt bune pentru anxietate si stres? Adica eu nu pot, din cauza emotiilor, sa prezint nimic in fața unor persoane (la scoala spre exemplu, am de prezentat un proiect la engleza si efectiv nu pot) pentru ca îmi bate inima super tare si mi se incalceste limba in cuvinte.
Am fost si la un doctor, dar nu imi convine ce mi-a prescris, nici măcar nu si-a dat interesul sa vada ce simptome am.
In caz ca ati încercat vreunul dintre voi un medicament pentru anxietate si stres si a funcționat, va rog spuneți-mi si mie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| NakedWarrior a răspuns:

Pai cel mai puternic e Xanax, dar nu cred ca il poti lua fara prescriptie.Ai putea sa incerci pastilele date de doctor sau sa mergi la farmacie si sa intrebi ce au pentru stress si emotii excesive. Poti incerca si niste exercitii de respiratie care ajuta la stoparea atacurilor de panica: https://www.youtube.com/watch?v=odADwWzHR24. Te duci la baie inainte sa prezinti proiectul tau si practici tipul asta de respiratie sau poti sa l faci si in banca ta.

Bula
| Bula a răspuns:

Pastile de ras si de veselie, luate zilnic, in grup, timp de minim 1 ora, de minim 2 ori pe zi.
Un tratament de 6 luni are efect garantat!

| christall a răspuns:

Mie doctorul mi-a zis de sedatif pc, jumatate de pastila cand aveam emotii, se suge.

| Alinailies a răspuns:

Eunzic ca trebuie sa lucrezi cu tine, sa mergi la un psiholog care te va indruma cum sa-ti stapanesti emotiile, cum sa controlezi ce simti etc.
Pastilele nu sunt o solutie, mai ales la varsta ta.
Ai nevoie sa ai incredere in tine.
Daca proiectul este bun, atunci de ce ti-e frica?
Faptul ca ai facut acel proiect, iti spune ca te pricepi.
Capul sus, citeste proiectul si fii mandra de tine.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Bula):

Droguri? laughing

Bula
| Bula a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Tu dintr-aia iei? :O
Eu vorbeam de gasca vesela, bancuri. tongue

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Bula):

Lol nu, niciodata laughing Credeam ca te referi la droguri laughing

Bula
| Bula a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Ai inteles si ai crezut gresit! tongue