| PuyaTimonel a întrebat:

Ce pot face ca sa cresc in inaltime?
Rog seriozitate! Am 1.62 si am14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

Daca tu crezi ca esti mic la 14 ani, Eu la 19 ani am 1, 62 laughing laughing laughing Si nu nu e adevarat ca pana la 25 de ani cresti e o prostie la 18 e gata stop nu mai cresti sad Daca iti plac sporturile apuca-te de, baschet, inot, alergare. La mancare poti manca : spanac,oua multe ajuta,ciuperci, banane, ananas, portocale, pestele. Dar mie doctorul mi-a zis ca 2-3 oua pe zi ajuta oasele sa creasca mai repede. Eu nu am mancat oua..gen odata la 3 lunii de aia am 1, 62 la 19 ani crying(((((( MANANCA OUA! (daca nu iti plac ouale, pui sau fructele de mai sus)

2 răspunsuri:
| abcddcba a răspuns:

Apuca-te de inot sau de baschet. Totul depinde de genetica. Daca parintii tai sunt inalti, vei fii si tu. Daca nu..asta este, il vei depasii pe tatal tau cu 4-5 centimetri si atat vei ramane. In anumite cazuri, copiii cresc cu mult peste parinti, dar foarte rar. Totul depinde de genetica, repet.

| Fluturash42672 a răspuns:

Asta e normal pentru vîrsta ta. Sunt mulți și mai mici în înălțime. Eu de exemplu tot am 14 ani dar am 1.65 Mai ai pînă la 25 de ani. Dacă n-o să fumezi sau o să consumi aucool păi atunci eu cred că n-o să mai poți crește. Eu tot deja am aproape 2 ani de cînd nu mai cresc în înălțime. Dar știu că corpul doar a luat o mică pauză. Așa că nu te grăbi să crești. Ai destul timp.