| AlexHte a întrebat:

Am 16 ani si am 1.62 crying si sunt băiat.
Ce pot sa fac sa mai cresc in înălțime? Toți imi zic ca sunt mic dar nu e vina mea, sfat ceva! Va rog

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La 16 ani nu cred ca mai ai sanse sa cresti. Poti incerca totusi sa practici basket si tot felul de exercitii de intindere (stai atarnat de o bara laughing ), intinderi pe acasa, sarituri, din astea.

| raMLesS a răspuns (pentru Adry05):

"La 16 ani nu cred ca mai ai sanse sa cresti".
Organismul la baieti se dezvolta pana la varsta de vreo 22-23-24 de ani, in unele cazuri poate si mai mult... nu mai vorbi fara sa stii...
Ce legatura are statul la bara sau sariturile cu inaltimea? Habar n-ai.

| Adry05 a răspuns (pentru raMLesS):

Se dezvolta dar nu mai are cresterea radicala de pana acum sa creasca cu foarte mult. Intinderile ajuta la crestere daca sunt practicate des si pe langa alte exercitii de genul basketului. Nu zic ca mult, dar macar pentru 2-3 centimetrii tot il ajuta, mai ales la varsta asta.
Habar n-am, bine ca ai tu, parca vad ca nici generala n-ai terminat-o.

| raMLesS a răspuns:

Parintii tai ce inaltime au?

| CdeMetal a răspuns:

Inca mai poti creste, in caz ca nu stiam ca exista o operatie pentru asta.

| iHateMathSk a răspuns:

Cel mai bine te dezvolti atunci cand faci un sport, la basket cica se creste bine in inaltime, vorbesc si eu din auzite