| aigi1 a întrebat:

Ce pot face ca sa trec de o stare de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Conștientizezi asta și înseamnă că ești pe drumul cel bun. Primăvara unii suntem astenici, lipsiți de energie, dar nu avem ce face. Încearcă să te relaxezi, dacă nu ai chef de prieteni așează-te pe o bancă în parc să vezi ce amuzant e... urmărește joaca copiilor, cățeii scoși la plimbare, bucură-te de revenirea la viață.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Nu mai plânge că fac și eu depresie, mai bine zâmbește! Îți vine să plângi, zâmbește, e un exercițiu extraordinar, crede-mă îți spun din experiență! Apropos, eu nu vreau funde, fundițe, fundoaie sau cum le mai spune! Important este ca tu să te simți bine! Ai zâmbit? Ai grijă că te verific!

Apache
| Apache a răspuns:

Ocupa-ti timpul cu ceva ce iti place!

| baru a răspuns:

Sall. Te uiti in oglinda, si sui ce doresti. Doi. Stai intr-o pozitie, Zen, dupa care meditezi la cel mai urat sau greu lucru care s-a intamplat. In acest mod, sigur vei gasi rezolvarea. Pa!

| ELLSSA a răspuns:

Nu cred ca ai ajuns la starea putin mai grava incat sa mergi la un psihiatru pentru a-ti recomanda antidepresive.
Nu stiu daca somniferele te-ar putea linistii, prin somnul acela "adanc".
Multe plimbari prin natura si multe conversatii cu prietenii si rudele apropiate despre subiecte ce alunga gandurile "rele".
Sanatate multa!

| JustSimple a răspuns:

Mananca ciocolata si fa sport si stai cu prietenii.

| aigi1 explică:

Va multumesc tuturora pentru ajutor as vrea sa va dau la toti funda dar nu potcrying

| Stefaan a răspuns:

Iei zilele sau te imbeti praf cateva zile

| Alexandra8989 a răspuns:

INCEARCA SA IEI LEGATURA CU UN PSIHOLOG POATE TE VA AJUTA.EL ESTE CEL MAI IN MASURA SA TE AJUTE. DACA REUSESTI SA SCAPI DE DEPRESIE SA NE SCRII PENTRU A PUTEA AJUTA SI PE ALTII

Dar sa treci de starea asta depinde de tine in primul rand. Ar fi foarte bine sa-ti gasesti ceva nou de facut (un curs, o limba straina de invatat, de mers la teatru, etc, ti-am data cateva exemple). Sa iesi cu prietenele la o cafea, sa ai activitate sa nu te mai gandesti ca nimic nu-ti face placere sau nu te entuziasmeaza.
Mai picam si eu in astfel de stari, cand nimic nu mi se parea interesant, dar incercam sa ies din starea respectiva bucurandu-ma de orice: un fulg de zapada, o raza de soare, o floare. Trebuie sa stim sa gasim bucurii si-n lucrurile marunte.
Incearca sa discuti cu o prietena, face bine si numai sa impartasim cuiva ceea ce ne supara. Sau o terapie buna este sa scrii intr-un jurnal, starile prin care treci. E ca o. spovedanie, si te face sa te simti mai bine. Stiu din proprie experienta.
Numai bine si sa ne mai scrii!

, GANDESTE-TE LA MOTIVUL ADEVARAT CARE TE-A ADUS AN STAREA RESPECTIVA.AN MOMENTUL AN CARE TE GANDESTI SI TU ANSA-TI ATI SPUI DA,ACESTA ESTE MOTIVUL RASPUNZATOR DE STAREA PE CARE O AM,SI ATUNCI AI DAI ACELUI MOTIV UN NUME,DACA ARE DEJA UN NUME ATUNCI VA TREBUI SA IEI O DECIZIE CE VEI FACE CU ACEL NUME.EX; DACA BUZELE TALE NU POT ATINGE BUZELE ACELUI NUME,ATUNCI SCRII ACEL NUME PE O FOAIE DE HARTIE SI FIXEZI O ORA ANUME,ZILNIC,PUI FOAIA PE MASA LA ORA FIXATA, SI TE PUI SI PLANGI SI LASI SA CURGA LACRIMILE PE ACEL NUME. DACA TREC ZILE AN SIR SI MAI POTI PLANGE PE ACEL NUME ATUNCI TE UITI DIN NOU AN OGLINDA SI TE UITI LA TINE. DACA ESTI PENSATA,DACA AI RIDURI,DACA TI-AU APARUT COSURI PE FATA, DACA PARUL ATI STA BINE, SI AN FINAL DACA ATI PLACE CE VEZI.LUPTA CU TINE ANSATI ESTE FOARTE GREA.DAR DUMNEZEU NE-A DAT VIATA CA SA O TRAIM, AVEM AN JURUL NOSTRU ATATEA LUCRURI FRUMOASE DAR TREBUIE SA ANVATAM SA LE VEDEM, PTR CA SI ASA ESTE FOARTE GREU AN ZIUA DE AZI.CREDE-MA CA STIU DE CE ATI SPUN ACESTE LUCRURI.SI EU TREC PRIN ASTA SI NU E PRIMA DATA.DAR AM ANVATAT SA NU MAI LAS PE NIMENI SI NIMIC SA SE ATINGA DE VIATA MEA, SI VREA SA O TRAIESC EXACT CUM VREAU EU.SI NU UITA ZICALA ACEEA;"O MINTE SANATOSA, UN CORP SANATOS".

Acum da, sunt ok. La mine a decurs f bine, adica am scapat de depresie. Toate starile alea groaznice sunt doar o amintire. Dar atunci cand eram depresiva nici nu imi venea sa cred ca as mai putea iesi din respectiva stare, nu vedeam nici o speranta. Acum imi vine sa zambesc cand scriu asta, pentru ca imi amintesc ca nici nu am vrut sa merg la medic, cand am auzit ca mi-a facut mama programare. Dar dupa prima intrevedere cu dna dr Nastase, s-au schimbat multe in bine in starea mea, iar la urmatoarele sedinte m-am programat si am mers singura. Conteaza f mult sa iti gasesti medicul potrivit, care sa fie apropiat sufletului tau. Iti doresc insanatosire grabnica!

fii hotarata sa-ti schimbi viata in bine. acest lucru iti va fi benefic in viitor. succes

salvarea ta.cred ca endocrinologul.sint f curioasa daca am dreptate.Te rog incearca si ai sa-mi dai dreptate.

Si eu trec prin stari de singuratate,nu mai am prieteni,deoarece totul se rezuma la bani. Aproape de un an de zile, de cand mi-am pierdut serviciul, totul este negru in viata mea. Oare unde ajunge un om cand nu gaseste nici un sprijun! niciunde.se pare ca toata lumea te abandoneaza

Si eu am aceleasi ganduri negre zi de zi. Depresia mea a inceput acum 2 ani de zile, cand din cauza crizei nu am mai putut sa am jobul pe care mi-l doream. In consecinta m-am angajat undeva unde nu imi placea. Ulterior am inceput sa am rezultate, sa ma integrez in colectiv si sa fiu tot mai apreciata si importanta acolo. Depresia mea a capatat alt sens: m-am indragostit iremediabil de patronul firmei. Am avut o relatie cu el fara ca nimeni sa stie, munca era in continuare munca, munceam si mai mult fara sa cer nimic in plus. Acum 2 luni m-am hotarat sa plec de acolo vazand ca am sentimente tot mai puternice desi trecuse 2 ani de cand incepusem sa il iubesc. Am plecat, desi imi placea colectivul si ma simteam ca acasa acolo si am ajuns intr-un loc pe care il detest. Imi e foarte dor de el, de jobul meu si il iubesc si mai mult. Depresia mea a atins cele mai alarmante cote la momentul acesta: absolut nimic nu ma mai bucura, plang tot timpul(desi eram o pers f puternica), ma gandesc numai la el si la fostul job si ma gandesc sa mor si iar plang pentru ca nici asta nu pot face pentru ca mi-as distruge parintii.am crezut ca va trece, dar nu se intampla asta si zi de zi nu mai am putere sa fac nimic. M-am izolat de toata lumea desi eram o pers supersociabila si in preajma careia toata lumea cauta sa fie.
ca sa te consolez, pot sa-ti spun ca, la fel ca si tine si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare credeam ca "te doare sufletul" e doar o expresie pana cand nu am simtit la modul fizic acest lucru.pur si simplu ajungi sa te stingi ca o lumanare.
timpul insa a vindecat totul.am ajuns insa sa-mi dau seama ca-n viata legea compensatiei functioneaza din plin.viata iti da intr-o parte dar ia in cealalata.asa incat niciodata nu ajungi sa le ai pe toate.
tu insa vei putea sa treci peste aceste incercari ale sortii.si in momentul in care vei gasi un suflet drag care sa-ti fie alaturi.te vei vindeca.
si eu trec printr-o depresie din care am impresia ca nu mai pot iesi.acum e miezul noptii iar eu dau raspunsuri la cei care. pana la urma trec prin stari asemanatoare cu ale mele.si asta e o forma de terapie pana la urma nu? Dumnezeu sa aiba grija de sufletul tau! si nu uita: viata e un ring de dans.iar daca am ajuns aici trebuie sa dansam.

sunt una dintre multele persoane care se confrunta cu depresia
motivele acesteia in cazul meu sau mai bine zis motivul este scoala
cand iau note mici[dar nu iaulaughing] pentru incerc sa fac tot posibilul sa se intample asta.dar chiar daca notele nu sunt mici...am impresia ca "randamentul" e scazut ca nu mai "functionez" cum functionam la scoala ceea ce ma face sa ma simt proasta( imi este frica sa nu dezamagesc profesorii,sa vada ca de fapt eu nu sunt o eleva buna asa cum cred ei),ma compar cu toti copii de la mine din liceu(care participa la olimpiade,concursuri si altele si obtin diplome,premii etc)
am impresia de fapt cred cu tarie ca eu nu o sa ma depasesc niciodata ca sunt o mediocra, ca sunt o lenesa(randamentul scazut si nu stiu daca randamentul e chiar scazut sau doar eu am impresia)
de fapt cred ca e scazut pentru eu cred ca e scazut

te rog frumos nu te descuraja treci doar printrun necaz din care poti sa iesi biruitoare cu HRISTOS acolo unde esti incearca sa cauti biserica adventista de ziua a saptea si oameni de acolo te vor ajuta cu siguranta gandeste-te la copil ce o sa zica cand va creste despre tine ca l-ai lasat singur pe lume si ti-ai luat viata. te rog sa nu te mai gandesti la suicid? multa sanatate iti doresc si daca vrei sa mai discutam id tonycrystianos.,, domnul cu tine

si eu trec prin asa ceva dar incerc sa-mi revin singur cred ca numai noi singuri ne vom ajuta and sa avem incredere sa avem mai multa incredere in noi

funda?

| gloria7 a răspuns:

Trebuie sa fii mai mult timp in compania prietenilor, sa iesi cit mai mult, poti citi, viziona filme interesanate, sau te poti confesui unei prietene apropiate! Cauta sa fii inconjurata de cit mai multi oameni si nu te izola! Bafta! ai sa reusesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un psihiatru, sau la un preottongue.
Bafta!