| alexutzabc a întrebat:

Buna ..am o intrebare. dupa cat timp trec starile de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de om poate sa treaca dupa cateva secunde sau zile.

| OnuOnulică a răspuns:

Buna

La mine a durat cam 2 saptamani si acuma sunt ca si nou laughing

O seara buna big grin

| Musique a răspuns:

După cât vrei tu.
Ore/ ani...
Baftă!

| Felys a răspuns:

In momentul cand dispare problema din cauza careia esti depresiva trece si starea, acum depinde numai de tine cum gestionezi situatia aparuta

| thegatekeeper a răspuns:

Starile depresive, in cazul in care nu sunt extrem de intense, astfel incat sa te impiedice sa functionezi pe parcursul unei zile, trec, in general, in cateva zile. Atunci cand e vorba de o depresie in adevaratul sens al cuvantului, aceasta poate dura chiar si 6 luni, netratata, agravandu-se pe parcurs. Daca e vorba de o depresie propriu-zisa (vezi aici simptomele: http://www.sfatulmedicului.ro/depresia ), cel mai indicat ar fi sa cauti ajutor specializat, in special daca apar idei de sinucidere.

| Xtadelo a răspuns:

Si tu crezi ca astia care ti -au raspuns sunt psihologi?

| AtateaConditii a răspuns:

Dupa ce realizezi ca nu are rost. Daca esti o fire sensibila si pui la suflet cam orice o sa treaca greu fara asistenta psihologica, cam intr-un an depinde de gravitatea depresiei.

| Axys a răspuns:

Buna pai aici depinde si de tine sa stii depinde psihic

| contαbαndonαt a răspuns:

Depinde de intensitatea problemei, poate dura doar cateva sapt. ori chiar si ani, caz in care ai nevoie neaparata de niste sedinte la psiholog ori, poate, chiar la psihiatru, depinde si de cauza si natura problemelor.Dar cel mai mult, cand te afli in depresie, ai nevoie de un sprijin moral din partea persoanelor dragi tie.Pentru ca stiu, ca cele mai multe depresii se formeaza tocmai din aceasta cauza, a singuratatii si lipsei de comunicare si intelegere.

| emma12341 a răspuns:

Depinde. eu de exemplu sunt în depresie de 7 luni. acum depinde de probleme şi de tine.

| Kiddutzzu a răspuns:

Starea de depresie nu are un anumit timp de trecere...depinde de intensitatea problemei. Daca vrei sa treaca mai repede descarcate si spune-le parintilor tai...ei o sa te ajute.Mai poti incerca sa faci niste activitati si sa nu te mai gandesti acolo.

| oAndu a răspuns:

Nu foarte mult timp. Probabil o saptaman, zic.