| julieta a întrebat:

Ce pot face pentru a nu imi mai cadea parul si a nu mi se ingrasa, foarte repede? eu ma spal din 2 in 2 zile pe cap pentru ca mi se ingrasa f repede.de fiecare data iau cate un manunchii de par la limpezire.ma mir de unde mai cade atat pentru ca nu il am des, intr-o luna fac o peruca daca stau sa-l strang.hellp me sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Buna!, ceva "frectii", masaje la radacina capului pe baza de fiole cu keratina, astea fiind gasite pe la magazine cosmetice sau exact la centrele de coafura, ori cu infunzie de frunze de nuci!, ps.: am auzit-o si pe matusa-mea ca cica gazul ar face parul stralucitor si f. puternic, uita-te un pic aici cum e cu spalarea corecta a parului http://www.eva.ro/......15338.html sper sa-ti fie de ajutor, bafta, pa!

| machupicchu a răspuns:

Foloseste ulei de nuca presat la rece si urmeaza instructiunile respective. Gasesti totul pe net, precum si alte tratamente pentru par gras.
Sanatate.

| Silvia a răspuns:

Parul se ingrasa tocmai pentru ca te speli des pe cap.Incearca sa o faci la 3-4 zile, si vei vedea ca incet, incet nu se va mai ingrasa atat de repede.Mai foloseste sampons impotriva caderii parului pentru par gras.Succes.

| princess a răspuns:

Eu zic, ca faci foarte bine ca te speli asa des pe cap.este igienic.si in plus tu ai spus ca nu ai par mult deci nu ai avea cum sa stai 3 sau 4 zile cu el nespalat, cum zic unele persoane imagineaza.-ti cum se va vedea, mie una mi-ar fi rusine sa ies asa pe strada, lumea o sa creada ca nu te ingrijesti, si in plus tu te vei simnti naspa! foloseste un sampon anti-grasa si impotriva caderii intreaba la farmacie pentru ca sunt si niste pastile pentru asa ceva, stopeaza caderea parului! succes

| 20pamy a răspuns:

Acum cateva luni am avut si eu aceeasi problema. Folosesc un sampon pentru par gras de la Himalaya si am luat capsule, cate 1 pe zi, de la Nature's Bounty, Vitamine pentru par. Acum e mai bine, nu mai cade atat de mult, decat atunci cand il spal. Bafta!

| ing. a răspuns:

Eu zic sa te duci la farmacie sau la medicul dermatolog sa iti recomande un sampon potrivit! Stiu cum e.eu aveam matreata, parul mi se ingrasa la 2 zile si mai imi si cadea. Am rezolvat acum pentru ca folosesc samponul Nizoral.
Mult succeskiss

| jenny a răspuns:

Se gaseste la farmacie;(chel stop)sapun si solutie e foarte bun si nu e nici scump(20, 00ron), eu il folosesc si sunt multumita.bafta.

| ThinkPink a răspuns:

Ai mai multe optiuni:
-nu te mai spala asa des pe cap, de aceea se ingrasa
-foloseste Clear
-poti folosi sare de lamaie cand te limpezesti, la mine merge
-mergi la doctor sa iti recomande el un sampon special pentru parul tau

| M.madallina a răspuns:

Nu e bine nici sa te speli asa de des.incearca sa te speli pe cap macar la 3-4 zile

| dya_4589 a răspuns:

In primul rand nu te mai spala asa des, la inceput tot o sa se ingrase, dar cu timpul se va obisnui.
Cu privire la cadere, aceasta e normala, dar daca e prea "abundenta" aceasta poate fi cauza de diveris factori:lipsa de vitamine, stress, etc.
Poti incerca un sampon cum este cel de la Reavlid si pastile din aceeiasi gama., eu nu am folosit dar ma auzit ca e bun. Ce am folosit si chiar TE SFATUIESC sa incerci este o masca din 1-2 galbenusuri de ou (in functie de lungimea parului), o lingura ulei de ricin si o jumatate de ciocanel de vitamnina A. Masca o faci o data pe saptamana si o tii 30 de minute dupa care te speli bine pe cap. De asemenea ia si niste vitamine precum Viaderm... Dar daca cauza este stressul singura solitei este sa te calmezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Încearcă să te speli la 3 zile timp de 2 săptămâni, la 4 zile în următoarele 2 săptămâni și vezi evoluția. Folosește șampon vitaminizant și o mască hrănitoare pentru prevenirea căderii părului.
Consultă și un medic specialist dermatolog pentru mai multe investigații și instituirea unui tratament specific.
Pa, pa.

| toxikdrug a răspuns:

Faza asta mi se intampla si mie...Imi spal parul din 2 in 2 zilebig grin
Cred ca trebuie sa aplici balsam...