| AlexOw a întrebat:

Ce pot face sa dorm mult si sa fiu fresh cand ma trezesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Extrem de important, pentru un somn bun, odihnitor si regenerant: sa te pui in pat la 9-9.30 seara si sa dormi! minim 8 ore.

| alex15ccc a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e logic, dar omul cred ca are insomnie si nu poate sa adoarma la "9-9.30" ...cum de ti-a dat funda?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa drumetii multe in natura, mai ales in zona montana sau macar pe dealuri.
Aerul curat are exact efectul dorit. happy

| anss23 a răspuns:

Activitate FIZICA in timpul zilei..asta inseamna fie un sport sau sa faci sala fie sa ai un job sau o ocupatie care sa te solicite destul incat la sfarsitul zilei sa vrei doar sa te pui in pat.La mine asta e singura chestie care merge desi am probleme cu somnul de cativa ani.

| Frank51 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti zic, eu dorm mult pe mod automat, si cand ma trezesc sunt ca nou. Te va ajuta daca esti obosit spre seara, deci fa niste exercitii fizice sau ceva ce te solicita fizic pe parcursul zilei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sa nu mananci si sa nu stai cu ochii in ecrane inainte sa te culci. Sa fii activ pe timpul zilei, dar din nou: nu seara.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai nevoie de:

-Sa eviti sa mananci cu cateva ore iainte de culcare
-Sa ai un program fix de somn cu care organismul tau sa se acomodeze
-Exercitii fizice ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sună prostesc pentru unii, dar hey oameni, suntem diferiți! Pentru mine a funcționat asta cu cafeaua. Știu știu că pe unii îi ține treziți, dar pe mine mă adoarme XD și mă scol fresh.

| Andreeush a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cu cafeaua am mai auzit-o la prietena, spunea ca o ajuta sa doarma mai bine.

| ibaal a răspuns:

Sa stii ca si daca dormi mai mult, nu inseamna c-ai sa te trezesti mai odihnit sau mai fresh big grin
Conteaza calitatea somnului!
Bine, asta nu inseamna 2 ore si esti brici. 6-8 ore, insa linistite, intr-o camera aerisita, pe o saltea buna happy...la care se adauga si un regim de viata sanatoshee hee

| alex241 a răspuns:

Să te culci la maxim 23, nu la 3-4 noaptea

| Vladvreasastie a răspuns:

O psihoterapeuta mi-a spus ca pentru a adormi si a dormi cat mai bine, nu e bine sa intre orice fel de lumina in ochi cu o ora inainte de culcare. Deci daca vrei sa adormi la 23:00, atunci la 22:00 sa stai pe intuneric, fara telefon sau ecrane, cel mult cu o veioza slaba.

| alex15ccc a răspuns (pentru Vladvreasastie):

Foarte adevarat, lumina puternica impiedica sintetizarea melatoninei, hormonul somnului.