| elenita3 a întrebat:

Ce pot face sa slabesc la burta si solduri ca sa am un corp dragut?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Rebuie sa tii un regim, renuntand la alimentele grase, prajite, fast-food, dulciuri, sucuri carbogazoase.Fa-ti un program de 3 mese pe zi cu cate 2 gustari, poti consuma supe calde, cartofi fierti/copti, piept de pui/peste la gratar, oua fierte si iti poti prepara chiar tu retete dietetice.Painea alba o poti inlocui cu cea ce secara sau neagra, au gust mult mai bun.
Pentru cele 2 gustari iti recomand alune, nuci, fistic, migdale chiar si un sandwich ar fi binevenit.
De asemenea facand si miscare vei slabi si te vei modela frumos. Spre exemplu poti face exercitii cardio pentru a da burta jos; alergat, saritul corzii sau exercitii cardio de pe internet. Poti iesi sa te plimbi cu bicicleta sau rolele afara, este foarte bine daca faci 30 de minute pe zi de 3-4 ori pe saptamana.
Sper ca ti-am fost de folos, succes cu dieta si exercitiile!

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Iata cateva sfaturi utile :
- mergi la fitness sau macar fa exercitii acasa gen genoflexiuni, gimnastica, sari coarda, ciclism, alergat, role sau orice sport.
- nu manca dupa ora 18.00
- nu dormi mai mult de 9 ore noaptea si 1-2 ore ziua, dar nici mai putin de 5-6 ore noaptea
- evita sa mananci : oua, paine alba, dulciuri, grasimi, lactate grase, uleiuri, seminte, miez de nuca, carne de vita sau porc, prajeli, sucuri care nu sunt naturale, banane, fasole, linte, naut, paste, orez, margarina, bauturi carbogazoase, fast food, mancaruri procesate de genul salamului sau alte minuni, carne de gasca.
- poti consuma lapte slab, iaurt natural 0% grasimi, paine neagra 2 felii pe zi (sau paine integrala / intermediara / de secara), ceaiuri, apa plata, sucuri naturale de fructe, legume si fructe crude sau fierte, carne de pui, peste, curcan, ciocolata amaruie sau de menaj
- consuma multe salate
- incearca sa mananci putin si des; niciodata nu trebuie sa te simti satula cand te ridici de la masa. Este bine sa ai 5-7 mese pe zi, din care 2 sunt gustari.
- nu consuma snacksuri si alte prostii, nu fuma, nu consuma alcool.
Sper sa fi ajutat.

| StochirleaAlexandra a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti faci abonament la sala si sa consulti un nutritionist.