| anonim_4396 a întrebat:

De cand au plecat copiii mei fiecare la casa lor, sunt tare deprimata si nu stiu ce sa fac... imi vine sa ii sun zilnic, dar nu vreau sa ii stresez... ce sa fac?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mi se pare deloc stresant sa ii suni zilnic. Eu o sun pe mama practic in fiecare zi, iar daca plec undeva, chiar fara sot, o sun pe soacra-mea tot zilnic.

Anna
| Anna a răspuns:

E normal sa te simti asa, cu timpul o sa te obisnuiesti.Suna-i de cate ori simti nevoia!

| psiholoaga a răspuns:

Nu ii suna zilnic, o sa ii innebunesti si ca sa nu te supere, or sa bage scuze si sa te evite. Daca sunt la casa lor inseamna ca au familii, activitati, joburi poate... Cred ca ti-ar prinde bine sa te implici intr-o activitate. Un club al pensionarilor, sa cultivi ceva, un animalut de casa, sa faci un curs de masaj sau bucatarie, sa inveti ceva ce ti-ai dorit mereu si nu ai avut timp. Te-ar ajuta pe tine in primul rand. Rostul unei femei in viata nu e doar cel de a fi mama, sunt multe parti ce te definesc. Poti face lucruri interesante, utile si frumoase si din alt rol decat acela de parinte. Iar cu copiii, 1-2 telefoane mai lungi pe saptamana sunt suficiente. Daca nu stau la capatul lumii, o vizita pe luna ar fi frumos, mai iesi cu ei in parc, cu nepotii, daca ai.

eileen
| eileen a răspuns:

Sunati-i, dar nu uitati ca poate, copiii au un loc de munca, au activitati care ii solicita si de aici si timpul scurt pe care vi-l vor acorda. Iesiti in oras cu familia, cu prietenii, faceti-va de lucru, pentru a mai uita de depresie, e normal sa simti asta, dar e ceva normal, copiii isi fac propria viata si trebuie sa fiti mandra de ei ca au curajul sa intre asa frumos in viata.

| Parintele a răspuns:

Pai nu aveti nepoti?hee hee

carla
| carla a răspuns:

Si eu sunt de parere ca sa-i sunati zilnic, pe fiecare, nu e rau, dar de mai multe ori pe zi, este adevarat, ca poate deranja. Va sugerez sa va plimbati mai mult pe afara, este vreme frumoasa, sa cititi, sa va invitati pritenii in vizita sau sa va duceti dumneavoastra la ei. happy

| mioara a răspuns:

Sa te duci la ei in vizita

| Ben. a răspuns:

Suna/i.nu cred ca or sa se streseze.sau foloseste mess/ul

| ion933 a răspuns:

Cind un parinte isi face griji pentru copilul lui dar luativa una amimal de companie isiti ma mult pe afara daca ii sunati prea des pe copi a sa creada ca vreti sa ii cereti ceva

| amada745 a răspuns:

Suna-i cind simti nevoia dar ai grija sa nu fi cicalitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai du-te la o cafea la niste vecine, prietene...trebuie sa te obisnuiesti... odata si odata trebuia sa ti se intample astasadsadsad

| vololo a răspuns:

LASATII UN TIMP FARA SA SUNATI(CAT PUTETI SUPORTA) APOI VOR SUNA SINGURI SA VA INTREBE DE SANATATE.PAREREA MEA...

| ramona22 a răspuns:

Nu cred ca ii rau sa vb macar o data pe zi cu copii tai, numisepare ca daca vb o data o sai stresatii.
P. s.:mama mea vb la telefon cu bunica in fiecare zi, si unchi si matusele melevb cu bunica la fel, ii foarte bine sa comunici cu familia

| dragosi a răspuns:

Suna-i pana o sa te plictisesti, ei sigur o sa fie rabdatori si o sa inteleaga. Oricum incearca sa petreci mult timp cu prietenii, pe care trebuie sa ii faci daca nu ii ai. Si stai linistita, nu e o schimbare asa mare.

| daniela_5151 a răspuns:

Incearca sa nu ii stresezi si acum e randul tau la viata...sunai mai mergi pe la ei dar eu zic ca sa nu ii sacao prea mult...cunosc situatia si nu e deloc placut sate sune mama din 5 in 5 min... dar e super atunci cand te ingrijorezi pentru ei si ii suni sau mergi ii ajuti la treburi le arati ca ii iubesti...