| Andreea202 a întrebat:

Ce pot sa fac dacă mi-a umflat măseaua cu tot cu obraz și ochi? Cum se poate retrage umflatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Umflatura nu se retrage de la sine, dimpotriva, urca infectia la cap si in cateva zile, poti intra in coma. Nu, nu glumesc chiar este grav.
Pe vremea studentiei am avut o colega care a patit ca si tine de la o masea, de frica nu a mers sa-si trateze maseaua si cand s-a dus era foarte tarziu. Asa ca, umflata toata, au operat-o imediat si i-au dat sa faca 3 doze de penicilina la 6 ore timp de 1 saptamana.
Fugi al urgenta, cat inca mai poti merge si esti constient.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la dentisti ce altceva sa faci?

| Lioana a răspuns:

Mergi rapid la doctor să-ți prescrie niste antibiotice.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poti incerca un antibiotic natural, biomicin de la un plafar, dar cel mai bine mergi la un dentist sa-ti dea un antibiotic sintetic dar care da rezultate mai bune.

| Victoria18 a răspuns:

Realizezi ca poate ai infectie la masea si ca poti ramana fara vedere daca nu te duci urgent la spital, nu?

| Jonas94 a răspuns:

Te duci la dentist de urgență, pentru că nu este de glumit cu un abces dentar.
În primul rând trebuie ca măseaua să fie aerisită, de către dentist și curățate canalele de nervul necrozat.
În al doilea rând medicul dentist îți va prescrie un antibiotic destul de puternic, Augmentin de 500-1000 de mg, pentru a-ți ajuta corpul să lupte cu infecția.
După ce măseaua a fost aerisită, abcesul se va dezumfla, dar e bine să continui tratamentul cu antibiotice (de obicei durează o săptămână), până la eradicarea infecției.
O urgență, costă în general cam 50 de lei, la orice cabinet.
Nu mai sta, că se poate ajunge la probleme grave de sănătate.

| AndreiAron656 a răspuns:

Algolcamin