| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa face ca sa ajung cineva in viata? Sufar de anxietate sociala si sunt balbait. Am facut 4 facultati si nici una nu a fost de mine, am incercat sa fac cursuri dar nu mi se potriveste nimic. Imi este greu sa ies afara sa socializez pentru ca lumea va rade de mine, imi e frica sa fac multe lucruri din cauza balbaielii. Nici la facultate nu mergeam des pentru ca trebuia sa socializez si evitam mereu. Mereu incerc pe cat posibil sa ma indepartez de toata lumea si sa fiu cat mai singur ca sa nu mai am ganduri negative si sa fiu relaxat. Daca vorbesc cu cineva si acea persoana se leaga de balbaiala mea sau ca par mai ciudat, pun la suflet repede si ma indepartez repede de ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ce inseamna pentru tine sa ajungi cineva in viata? cum ai defini?
In conditiile actuale tu trebuie sa te auto-imbunatatesti pe tine pe plan social, nu sa iti trasezi targeturi de genul vreau sa fiu cineva.
Si acest cineva are multe intelesuri, depinde de la caz la caz.
Eu stiu destui nimeni care o duc mult mai bine pe multe planuri fata de "cineva" care cu multa scoala, au doar un trai decent.

Am vazut intamplator cazul unui rrom de-al nostru din nu stiu ce judet, care avea 4 palate luxoase si 3 masini de lux, omul nu cred ca stia sa scrie sau sa citeasca, probabil era "cineva" in clanul lui, important este ca s-a descurcat mai bine decat inteligentii care au ajuns cineva dar traiesc in mizerie.
Nu fac elogia omului prost dar cu bani, pe mine ma intereseaza mai mult cum sa fii multumit cu ceea ce ai, cum esti si cum sa te auto-depasesti dar fara sa concurezi cu altii, concurenta este buna in afaceri, dar nu e totdeauna buna in viata.
Totusi nu pot sa nu observ, din societate, ca mai putin conteaza daca citesti pe Cioran sau Eliade si alti 1000 de scriitori, esti mare geniu sahist, daca la capitolul viata esti zero, iar altii se pare ca se simt foarte bine in pielea lor la nivelul lor fara a fi nici macar isteti, tot ce au ei fiind scoala vietii, scoala vietii fara a ii da si o definitie, reprezinta de foarte multe ori ceea ce iti lipseste chiar tie, sa fii sociabil si descurcaret in orice situatie.
Daca scopul tau insa este sa devii cineva, poti incerca cel putin.

Dupa cum zice un intelept in viata " Decât premiant în inchisoare, mai bine repetent în drum spre mare".

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe langa anxietate sociala si balbaiala mai esti si mitoman, fiindca este clar minciun ca ai facut tu 4 facultati de acasa.

Jenant, sa ai atatea probleme deja si sa minti cu nerusinare...

| johnnny123 a răspuns:

Îmi este puțin greu să cred că o persoană care suferă de anxietate socială și nu poate interacționa cu oamenii a făcut patru facultăți.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Fjor):

Atunci inseamna ca nu ai facut NICI macar 1 faculatte, fiindcaai fost incapabil.

Tu nici sa te exprimi nu esti capabil dupa cum vad.

| Geo1987 a răspuns (pentru Fjor):

Cu toate problemele tale, gandeste-te ca alți oameni nu au nici măcar ceea ce tu ai. Bucura-te de lucrurile pe care le ai. Dacă poți sa mergi intr-un parc, du-te, admira natura. Gandeste-te ca ești liber, alți oameni nu au deloc libertate. Nu mai pune presiune pe tine cu "vreau sa ajung cineva". sincer nu ai nevoie de asta, ai nevoie de acceptare/ iubire. ti-as sugera sa îți faci un cont de tiktok și sigur defectul tău cu bâlbâiala ti-ar putea aduce chiar și simpatizanți. oricum, de apreciat curajul de a te înscrie la 4 facultăți chiar dacă nu te-ai simțit în stare sa continui niciuna.

| ReddY25 a răspuns:

Ciudat ce ai scris acolo

| Smmo a răspuns:

Este de inteles ca nu ai putut termina facultatile incepute avand aceste probleme. Examenele orale sunt grele si pentru nebalbaiti. In general oamenii mai impinsi de nevoie, mai ajutati de prieteni, cum se zice mai de mila, mai de sila trec peste hopurile astea si termina o facultate.
De cand ai problema cu balbaiala? Se manifesta si cu cineva din casa sau doar afara? Este permanenta sau apare doar uneori? Te balbai cand vorbesti cu oameni de o anumita varsta? Ai vorbit despre asta cu un psiholog ca sa vezi daca nu este ceva rezolvabil?
Apropo de ajuns cineva... stii ca unul din cei mai iubiti poeti ai nostri, Nichita Stanescu era balbait?
Cunosc un preot care este balbait. Nu stiu cum a ajuns preot, este clar ca ii este greu si este un domeniu unde trebuie sa cante, sa vorbeasca, sa fie in centrul atentiei, dar iata ca a putut.
Pana iti gasesti vocatia, sunt destule meserii la care nu ai nevoie de multe cuvinte, poti sa incerci ceva legat de IT, merchandiser, constructii, curatenie, ceva care presupune munca preponderent cu mainile, croitorie, pictura, fotografie, bucatarie, pana la urma si vanzator daca ai 2-3 tipuri de marfa sau ziare. Dupa ce stai la vanzare o luna nu o sa mai fii atat de anxios, te mai relaxezi si poate iti va fi mai usor.
Uite ce-am aflat azi:
https://stiri.md/......-faimoshi/