| jimiciu a întrebat:

Ce pot sa iau ca sa nu ma mai doara fierea si splina.
ca de medicamente sunt satul gen colebil,nos pa, sau motilum nu au nici un efect la mine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Incearca ceva naturist de la plafar.

| jimiciu explică (pentru floresdemayo):

Am incercat cu ceai hepatic si de valeriana, dar degeaba...

| floresdemayo a răspuns (pentru jimiciu):

Poate ai gresit diagnosticul. Suferi de cu totul altceva. Fa-ti un control amanuntit la medic. Cu siguranta, durerea la fiere si la splina care o simti, provine din alta parte. Sanatate si astept sa-mi dai vesti bune.

| jimiciu explică (pentru floresdemayo):

Eu am o hepatita c decoperita prin Februarie anul acesta si de atunci iau la pastile cu pumnu(fiindca asa mi-a prescris medicu)Asta nu este nimic, sa vezi cand o veni antiviralele alea sa vezi atunci ce probleme o sa am nici nu vreau sa ma gandesc! Probabil de acea ma doare fierea si splina.Fiindca eu inainte nu luam nici un medicament si daca luam luam odata la 2 ani pentru dureri de cap ca tot omu.PS am 21 de ani si nu vreau sa imi traiesc viata ca un bonlav! am pierdut multe din cauza boli acesteia:loc de munca, prieteni, iubita si multe altele, nu vreau sa imi pierd si viata... Daca poti sa ma ajuti, te rog sa nu eziti sa o faci!

| jimiciu explică:

Pai mananc regim, imi iau pastilele mau bagat deja pe interferon care imi este tare frica de el, si tot ma simt rau adica imi simt corpu obosit mai tot timpu de cand am inceput sa iau tratament si mai nou de vreo luna ma doare fierea si acum de vreo saptamana si splina.Nu stiu ce sa mai fac am fost la Doctor si mai mult decat sa ma umfle cu pastile mai mult nu are ce sa imi faca mi-a zis sa am rabdare ca va trece.Asta de care iti zic este al 4 -lea medic la care am fost uni spune intr-un fel altu intralt fel nu mai inteleg nimic sincer! Cert ca acum pe la sfarsitul luni tr sa ma duc iar sa imi fac un control care consta in recoltarea de sange sa vada daca mi-au crescut transaminazele le aveam vreo 367 in februarie acum cred ca le am duble si nu stiu de ce tratamentul care mi la dat a spus medicu ca ma va ajuta sa imi scada aceste transaminaze.Acum Dumnezeu cu mila ca nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai cred.O sa incerc si un tratament naturist ca am auzit ca este mai usor decat cel antiviral adica nu ai atatea reactii adverse ca la cel medicamentos si nici nu trebuie sa astepti 100 de ani pana ti-l da casa de asigurari de sanatate(care este o in stituietie prea varza zic eu).Da apropo de cariera eu peste 3 ani trebuia sa fiu asistent medical de farmacie, dar cred ca se alege praful si de scoala aceasta fiindca parinti numai pot sa ma finanteze.

| jimiciu explică (pentru jimiciu):

Mai nou imi apare si niste bubite pe mine, pe brate, burta si picioare.Este oare normal sa mi se intaple toate astea de la o hepatita_

| jimiciu explică:

Sunt din Bucuresti au fost ai mei cu mine la doctor si erau si ei foarte speriati si ingrijorati pentru mine bine si acum sunt.
eu am avut simptome de prin decembrie anul trecut cand am creyut ca mor.Ma durea stomacu,tuseam imi venea ameteala si m-am dus la Spital la Victor Babes.Cei de acolo mau internat vreo saptamana si dupa ce miau recoltat singe si mi-au facut o serie de ecografi la stomac si toate organele, mi-au zis ca am ifter la stomac, hepatita c, sindrom gilbert, hiv si multe altele.Eu cand am auzit toate astea mam speriat groaznic nefind un baiat care se duce la femei, sau sa se drogheze sau sa se duca la dentist si am plecat din spital. Dupa care la o saptamana m-am dus cu maicamea la dispensarizare tot la ei sa imi fac testul Hiv si mi-a iesit negativ. Apoi m-am dus la Matei Balj la Doctorul Stefan ION, care m-a luat in evidenta.Acesta mia confirmat dupa toate testele posibile si imposibile ca intr-adevar am hepatita c virala, sindrom gilbert si nimic altceva/nu hiv nu ihter, nu microlitiaza la rinichi cum mi-au zis cei de la Victor Babes.
Acum ma duc din nou la Matei Balj luni, sa imi fac un control si sa imi zica daca este normal sa imi iasa bubite pe mine. Sper sa fie de la caldura, doar o simpla spuzeala.

| jimiciu explică:

Ok multumesc frumos pentru sfat!