| antonela99 a întrebat:

Deci pe mine a inceput astazi sa ma doara in partea stanga si sa ma intepe. Si cred ca este splina. Dar eu stiu ca atunci cand te doare splina este de la efort prea mare dar eu nu am facut pic de efort. Ps: am mai avut aceasta durere in urama cu o luna. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Durerea de splina este o durere intensa in partea stanga, putin sub coaste. Apare si din cauza unei lovituri, din cauza unei pozitii ghemuite sau incorecte, prin care apesi coastele inspre splina, sau din cauza supararii. O stare de nervozitate sau de tristete adanca provoaca o durere mocnita care te lasa fara aer. Ai cateva variante. Sau se poate sa nu fie o durere de splina.

| Razvanp69 a răspuns:

Nu ai patit nimic se intampla oricui laughing) sa iti dau un sfat sa iti treaca mai repede cand te doare. Cand mergi tine-ti respiratiawinking in maxim 5 minute iti trece. Da nu iti tine respiratia 5 minute laughing) sau pana lesini ca sa vina ambulanta. asa treptat 20 de secunte iti tii respiratia mai stai iar faci asa.winking o sa fie bine nu e nimic de speriat.

| antonela99 explică (pentru Razvanp69):

Nu cred ca ma va ajuta dar o sa incerc. Durerile sunt prea mari.

| Razvanp69 a răspuns (pentru antonela99):

Iti trece nu ai ce sa patesti e doar o durerewinking asculta-ma ca stiu ce zic

| Oana910 a răspuns (pentru Razvanp69):

Nuu. Nu e bine asta Razvanp69. Eu sunt doctor chirurg. Razvanp69 daca iti ti respiratia timp de 10-20 de minute poti lesina din clipa in clipa de la efort. antonela99 am sa iti dau eu un sfat: Daca nu ai facut efort s-ar putea sa ai ( in stanga se afla MUSCHIUL OBLIC EXTERN) ceva care vine de la abdomen. Sunt ceva exercitii pentru genul asta de dureri. Acesta se numeste: CRUNCH INVERS. Chiar daca nu te dai in vant dupa exercitiile pentru abdomen, sti foarte bine ca, pana la urma, tot va trebui sa le faci. Probabil ca ai prefera sa-ti lucrezi pieptul sau bratele si nicidecum abdomenul, ca majoritatea culturistilor. Cei mai multi vor face, din cand in cand, 1-2 serii de abdomene traditionale sau poate 1 serie de crunch-uri la sfarsitul antrenamentului, doar ca sa-si usureze constiinta. Totusi, nu in felul asta vei obtine un abdomen superdefinit, ceea ce e absolut necesar daca vrei sa-ti remarce lumea bratele si pieptul si nu abdomenul flasc si bombat. Drumul de urmat este evident si destul de simplu:

bazeaza-ti antrenamentele de culturism pe incercarea de a obtine cel mai eficient antrenament si un maximum de masa musculara, folosind o intensitate nebuna. Daca resusesti chiar si atunci cand stai in fata calculatorului,, muschii tai vor arde mai multe calorii in mod constant si continuu decat daca ai avea muschi mai mici. Totodata, trebuie sa-ti controlezi consumul de calorii si sa optezi pentru exercitiile care scurteaza, si prin urmare, subtiaza fibrele din zona abdominala, mai degraba decat pentru exercitii care le intind prea mult. Exercitiile de crunch lateral pun in actiune intreaga gama a muschilor abdominali, fara a intinde excesiv fibrele din peretele abdominal anterior, deci ofera, pentru zona abdomenului, un antrenament intens si focalizat, cu rezultate rapide.

Crunch-ul lateral va contracta cel mai bine primele 2 randuri ale muschiului drept abdominal si muschiul iliopsoas, dar si oblicii, atat cei interni cat si cei externi, vor participa serios la flexarea si rotirea corpului.

Iata cum trebuie sa executi corect acest exercitiu( Crunch lateral):

1. Aseaza-te culcat pe spate, cu picioarele drepte. Pune-ti mainile in spatele capului, la nivelul urechilor. Nu-ti inclesta degetele, pentru ca in felul asta vei fi tentat sa tragi cu gatul si cu capul cand obosesti, ceea ce ar putea sa duca la o luxatie a gatului.

2. Ridica picioarele la o distanta de 15 cm fata de podea. Expira si apoi trage-ti inapoi stomacul cat de tare poti. Vei folosi, astfel, muschiul transvers pentru a crea un oarecare gol de aer in stomac.

3. Indoaie ambii genunchi, apropiindu-i de piept. In acelasi timp, indoaie partea de sus a corpului, ridicand umerii si partea superioara a spatelui de la sol. Rasuceste-ti trunchiul, miscandu-ti cotul drept catre genunchiul stang.

4. Revino in pozitia initiala, cu picioarele drepte, dar nu le lasa sa atinga podeaua. Inspira in timp ce iti indrepti picioarele.

5. Repeta miscarea, dar de data asta rasuceste-ti trunchiul tragand genunchiul drept catre cotul stang.

6. Executa aproape 20 de repetari pe fiecare parte inainte de a-ti lasa picioarele sa atinga podeaua. 3 serii ar trebui sa fie de ajuns ca sa te simti ca si cum ti-ar fi ars cineva abdomenul cu fierul incins.

Daca vrei sa iti subliniezi talia cat mai mult cu putinta, ar trebui sa faci un efort si sa tragi cat mai mult inauntru muschiul transvers la inceputul miscarii. In felul acesta, vei reusi sa tii uimitor de bine sub control muschii abdominali si sa ai cea mai bine definita talie din sala de culturism, sau doar ca sa-ti impresionezi prietenii la sala sau la piscina. Un muschi transvers puternic functioneaza in mare parte, ca o centura pentru ridicat greutati, care iti stabilizeaza coloana si pelvisul cand faci genuflexiuni sau ramat cu greutati mari.

Muschiul iliopsoas lucreaza si el puternic, ca flexor al soldului, dar, pentru ca partea de sus a corpului e adusa aproape de genunchi, tensiunea asupra coloanei vertebrale in zona lombara e redusa la niveluri similare cu cea din cazul abdomenelor traditionale sau devine chiar mai scazuta. Pozitia initiala poate fi putin mai dura pentru discurile lombare, daca ai suferit o accidentare la spate. In situatia asta, ar trebui sa incepi cu picioarele pe sol si cu genunchii indoiti. Daca grasimea abdominala e tinuta sub control, ar trebui sa simti rapid senzatia de arsura, de la muschii superficiali pana la cei profunzi, adica la iliopsoas, doar dupa cateva repetari. In 6 saptamani, sau chiar mai putin ar trebui sa ai un abdomen mult mai ferm, mai mic si incredibil de definit. Sper ca te-am ajutat. Multa sanatate si pupici:*:*

| Oana910 a răspuns (pentru Razvanp69):

Nuu. Nu e bine asta Razvanp69. Eu sunt doctor chirurg. Razvanp69 daca iti ti respiratia timp de 10-20 de minute poti lesina din clipa in clipa de la efort. antonela99 am sa iti dau eu un sfat: Daca nu ai facut efort s-ar putea sa ai ( in stanga se afla MUSCHIUL OBLIC EXTERN) ceva care vine de la abdomen. Sunt ceva exercitii pentru genul asta de dureri. Acesta se numeste: CRUNCH INVERS. Chiar daca nu te dai in vant dupa exercitiile pentru abdomen, sti foarte bine ca, pana la urma, tot va trebui sa le faci. Probabil ca ai prefera sa-ti lucrezi pieptul sau bratele si nicidecum abdomenul, ca majoritatea culturistilor. Cei mai multi vor face, din cand in cand, 1-2 serii de abdomene traditionale sau poate 1 serie de crunch-uri la sfarsitul antrenamentului, doar ca sa-si usureze constiinta. Totusi, nu in felul asta vei obtine un abdomen superdefinit, ceea ce e absolut necesar daca vrei sa-ti remarce lumea bratele si pieptul si nu abdomenul flasc si bombat. Drumul de urmat este evident si destul de simplu:

bazeaza-ti antrenamentele de culturism pe incercarea de a obtine cel mai eficient antrenament si un maximum de masa musculara, folosind o intensitate nebuna. Daca resusesti chiar si atunci cand stai in fata calculatorului,, muschii tai vor arde mai multe calorii in mod constant si continuu decat daca ai avea muschi mai mici. Totodata, trebuie sa-ti controlezi consumul de calorii si sa optezi pentru exercitiile care scurteaza, si prin urmare, subtiaza fibrele din zona abdominala, mai degraba decat pentru exercitii care le intind prea mult. Exercitiile de crunch lateral pun in actiune intreaga gama a muschilor abdominali, fara a intinde excesiv fibrele din peretele abdominal anterior, deci ofera, pentru zona abdomenului, un antrenament intens si focalizat, cu rezultate rapide.

Crunch-ul lateral va contracta cel mai bine primele 2 randuri ale muschiului drept abdominal si muschiul iliopsoas, dar si oblicii, atat cei interni cat si cei externi, vor participa serios la flexarea si rotirea corpului.

Iata cum trebuie sa executi corect acest exercitiu( Crunch lateral):

1. Aseaza-te culcat pe spate, cu picioarele drepte. Pune-ti mainile in spatele capului, la nivelul urechilor. Nu-ti inclesta degetele, pentru ca in felul asta vei fi tentat sa tragi cu gatul si cu capul cand obosesti, ceea ce ar putea sa duca la o luxatie a gatului.

2. Ridica picioarele la o distanta de 15 cm fata de podea. Expira si apoi trage-ti inapoi stomacul cat de tare poti. Vei folosi, astfel, muschiul transvers pentru a crea un oarecare gol de aer in stomac.

3. Indoaie ambii genunchi, apropiindu-i de piept. In acelasi timp, indoaie partea de sus a corpului, ridicand umerii si partea superioara a spatelui de la sol. Rasuceste-ti trunchiul, miscandu-ti cotul drept catre genunchiul stang.

4. Revino in pozitia initiala, cu picioarele drepte, dar nu le lasa sa atinga podeaua. Inspira in timp ce iti indrepti picioarele.

5. Repeta miscarea, dar de data asta rasuceste-ti trunchiul tragand genunchiul drept catre cotul stang.

6. Executa aproape 20 de repetari pe fiecare parte inainte de a-ti lasa picioarele sa atinga podeaua. 3 serii ar trebui sa fie de ajuns ca sa te simti ca si cum ti-ar fi ars cineva abdomenul cu fierul incins.

Daca vrei sa iti subliniezi talia cat mai mult cu putinta, ar trebui sa faci un efort si sa tragi cat mai mult inauntru muschiul transvers la inceputul miscarii. In felul acesta, vei reusi sa tii uimitor de bine sub control muschii abdominali si sa ai cea mai bine definita talie din sala de culturism, sau doar ca sa-ti impresionezi prietenii la sala sau la piscina. Un muschi transvers puternic functioneaza in mare parte, ca o centura pentru ridicat greutati, care iti stabilizeaza coloana si pelvisul cand faci genuflexiuni sau ramat cu greutati mari.

Muschiul iliopsoas lucreaza si el puternic, ca flexor al soldului, dar, pentru ca partea de sus a corpului e adusa aproape de genunchi, tensiunea asupra coloanei vertebrale in zona lombara e redusa la niveluri similare cu cea din cazul abdomenelor traditionale sau devine chiar mai scazuta. Pozitia initiala poate fi putin mai dura pentru discurile lombare, daca ai suferit o accidentare la spate. In situatia asta, ar trebui sa incepi cu picioarele pe sol si cu genunchii indoiti. Daca grasimea abdominala e tinuta sub control, ar trebui sa simti rapid senzatia de arsura, de la muschii superficiali pana la cei profunzi, adica la iliopsoas, doar dupa cateva repetari. In 6 saptamani, sau chiar mai putin ar trebui sa ai un abdomen mult mai ferm, mai mic si incredibil de definit. Sper ca te-am ajutat. Multa sanatate si pupici:*:*

| Oana910 a răspuns (pentru Oana910):

Scuze ca am scris acelasi raspuns de doua ori. Am apasat de mai multe ori pe "raspunde".

| Razvanp69 a răspuns (pentru Oana910):

Cum sa lesini daca iti tii respiratia 20 de secunde?

| Oana910 a răspuns (pentru Razvanp69):

Dragul meu, Razvanp69, citeste cu atentie ceea ce am scris eu mai sus iti vei da seama la ce ma refer.

| Razvanp69 a răspuns (pentru Oana910):

Adica daca imi tin respiratia 20 de secunde in timp ce fac efort pot sa lesin?!

| Oana910 a răspuns (pentru Razvanp69):

Cam asa ceva, dar nu ai prea nimerit-o. Deci dupa ce ai facut efort, te opresti si incepi sa respiri greu. Ei bine daca incepi sa respiri greu respiri pe gura mai mult. Deci mai explicit nu prea mai ai aer si incepe sa te doara in cele 2 parti ale gatului. Stanga si dreapta. Dar daca iti ti respiratia in timp ce nu mai poti respira, cam asa vine asta, ai putea: ori sa lesini, ori sa nu mai ai aer aproape deloc. pentru asta iti trebuie masca. Acum intelegi? 20 de minute e destul de mult hai totusi sa zicem cinci, daca tot vrei sa fie asa exprimarea ta. Sper ca m-ai inteles. Ai grija totusi de sanatatea ta.

| Razvanp69 a răspuns (pentru Oana910):

1 am facut inot
2 am facut si fotbal
deci dupa efort cum zici ...eu nu respir pe gurawinking trag pe nas expir pe gurawinking