| Kanpeki a întrebat:

Ce problema de sănătate e legata de următoarele simptome: durere de ceafa la mișcarea gatului, ochi obosiți, amețeală ușoară, tensiune deasupra ochilor și uneori dureri (slabe) sporadice de cap.
Menționez ca port ochelari Pt vedere la depărtare. Oare e de la suprasolicitarea ochilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Jorah a răspuns:

Nu e musai ca simptomele sa fie in lant pentru o singura problema medicala. De exemplu, durerea de ceafa poate semnala o hipertensiune, iar ochii obositi, ameteala si durerile de cap pot semnala o simpla oboseala sau probleme cu sinusurile. Daca banuiesti ca ti-ai suprasolicitat ochii, e o posibila cauza la aceasta problema. Odihneste-te si vezi daca starea se imbunatateste.

| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o probloema aparuta din statulk intr-o pozitie fixa mai multe ore, suprasolicitarea ochilor si a gatului, in general prea multe ore in fata unui computer.
Evita pentru o bucata de vreme 2-4 saptamani, sa mai stai atat de mult pe computer si vei vedea ca simptomele vor dispare.

| nda a răspuns:

Nu te doare ceafa din cauza ochilor. Oboseala sau poate ai tensiune. Mergi la medicul de familie si vezi ce spune.

| BIoody a răspuns:

Lipsa de somn

| NikFlorian a răspuns:

Aceasta poate fi din cauza ca ai lucrat la birou si ai stat intr-o pozitie fixa la calculator cacai asa patesc si eu cand lucru mult la calculator. Remediul pentru acestea este odihna, iar daca nici atunci nu te simti in regula ii musai sa mergi la medic.

| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns:

Lipsa de somn de obicei