| Girly97 a întrebat:

M-am trezit azi dimineata cu o durere brusca la ochiul drept, fara alte simptome.
Mentionez ca port ochelari insa dioptriile nu s-au mai marit iar ultima consultatie a avut loc acum doua luni.
Ati considera asta o urgenta medicala? O durere de ochi brusca fara motiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te o fi tras curentul. Pune compresa cu ceai de musetel calduț pe ochi, si daca durerea te lasa este clar te a tras curentul, durerea nu provine de la ochelari, dar ai putea sa intrebi si medicul oftalmolog daca durerea persistă si după ce pui compresă caldă pe ochi.

| RAY a răspuns:

In ultimul timp la tine totul este o urgenta, inclusiv statul pe banca la biserica, suferi de ipohondrie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O durere bruscă poate fi legată de o agrsiune curentă, de exemplu o lumină puternică. Nu constituie o urgență medicală.

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa-ti cumperi ochelari cu lentile de calitate cu multe straturi antireflex, mai ales ca stai toata ziua cu ochii in calculator.Iar in rest cu ochii in telefon.

| Ana7807820 a răspuns:

Daca durerea a persistat mai mult timp, nu te agita prea mult, cauta pe internet niste solutii
Daca durerea a fost scurta, probabil ar fi de la lumina prea puternica din camera ta
Daca durerea aceea continua si zilele urmatoare, mergi la medic.