| Aleexandra211 a întrebat:

Bună seara! In urma cu aproape 4 luni, mi-am intins in mod involuntar gâtul mai brusc, gen in partea stânga (partea dreapta laterala a gâtului fiind umflata in urm.zile ), in următoarele secunde având o sincopă. Starea mea se înrăutățeste pe zi ce trece.Am fost la medici, neurologi, cardiologie, psihiatru(fiindcă ca toți zic ca e depresie și anxietate).Am făcut analize,doua rmn -uri, din care se exclude o disecție a unui vas de sânge.Însă mi au ieșit amigdalele cerebeloase joase.Am următoarele simptome, care se agravează pe zi ce trece:dureri groaznice de cap mai ales in zona din spate, dureri de gât, simt un curent in corp, ca un șoc câteodată, dureri de picioare și amorțeli, instabilitate, dacă stau mult in picioare simt ca pic jos, vedere încețoșată, câteodată parca nu îmi simt corpul, amețeala, vertij, țiuit in urechi, dificultăți de înghițire, senzație de apăsare in zona dintre omoplați și mai sunt. Menționez ca pana sa îmi întind gâtul nu am avut nicio problema de sănătate, maxim am fost răcita.Iar după câteva zile de la incident au inceput toate. Întrebare mea fiind, este posibil sa fie ceva de la coloana?
Sau acele amigadale joase sa fie problema? Poate ma puteți ajuta cu o recomandare! Multă sănătate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaviniuA a răspuns:

E posibil sa fie de la coloana, cum zici. Poate ai stat mult timp intr-o pozitie incorecta, cocosata, cu gatul in fata. Cam asa se ajunge cand se sta la calculator.
De ce nu faci si un rmn cervical? Mergi cu el la un neurolog bun. Daca e ok, poate iti recomanda sa faci kineto, masaj... imbunatatesti musculatura spatelui, postura, flexibilitatea etc. O sa ai nevoie de un kinetoterapeut bun daca te hotarasti sa faci.

| Aleexandra211 explică (pentru LaviniuA):

Hello! Chiar mâine am control la Recuperare medicala.Am făcut si in zona de cervicala, a ieșit ușoară scolioza.Totusi ma gândesc, atâtea simptome de coloana? Și totul a inceput de când am făcut acea întindere la gât. Mersi mult, totuși!
Seara bună!

| LaviniuA a răspuns (pentru Aleexandra211):

Se poate sa fie de la coloana. Sper sa te refaci cu kineto. Vezi sa nu dai peste vreun chiropractor pe acolo... ca miscarile bruste sunt riscante in zona cervicala.

| Aleexandra211 explică (pentru LaviniuA):

Buna! Am fost azi la un doctor bun, și mi-a zis ca e ceva neuro.Din păcate uneori nu e totul chiar așa roz sad
Totusi multumesc! Aveți grija de dumneavoastră!

| LaviniuA a răspuns (pentru Aleexandra211):

Sanatate. Recuperare grabnica!

6 răspunsuri:
| trophin a răspuns:

Salut. atatia medici si tot felul de chestii, schimba patul, salteaua, pernele

| Aleexandra211 explică (pentru trophin):

Buna. Mda atâția medici…, e trist ca, observ ca unii nu prea își dau interesul îndeajuns desi plătești. O sa incerc toate variantele.Desi s-ar putea sa ai un pic de dreptate, fiindcă seara îmi e mult mai rău, am impresia ca leșin.Totusi mersi. Toate cele bune!