| anonim_4396 a întrebat:

Ce probleme pentru sănătate pot apărea în timp practicând ciclismul la modul intensiv? Peste tot am citit despre beneficii, eu îl practic la modul intensiv de 4 ani. Doar anul acesta din ianuarie pana azi am mers 3100 km ( doar asfalt). Si nu merg pe distanțe deloc mici ( 60-80 km). Până anul trecut în vară mergeam chiar de 2x mai mult, dar am renunțat la distanțe atât de mari din motive.

Prin 2019 când nu știam prea multe despre biciclete, am poziționat șaua prost, apoi după câteva sute de km m-am trezit cu dureri la genunchi ( durere când forțam la pedalare). A urmat pauza câteva luni, durerea a trecut, apoi am învățat sa merg cu șaua poziționată corect. De atunci nu am mai avut probleme.

Anul trecut am înlocuit șaua și tot anul trecut am început sa folosesc doar pantaloni cu bazon ( pentru ciclism). Înainte mergeam în pantaloni scurți oarecare și nu era chiar plăcut la distanțe lungi. Na, ieșiri amatoricești. Cum prinzi experiență începi sa ai alte preferințe.

Însă lăsând deoparte părțile bune pentru sănătate ale mersului pe bicicletă, as vrea sa știu și părțile negative care pot apărea în timp din cauza excesului de bicicletă.

Care ar fi acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Se zice cum că (ciclismul) creste riscul de cancer de prostata

https://www.steroizi.ro/......-ciclisti/