| Amg33 a întrebat:

Ce putem manca la micul dejun, prânz și cina?
P.s sa fie sanatos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mic dejun: la mic dejun poti manca orice alegi din astea:
Omleta
Oua fierte
Ham
Paine
carnaciori fierti
branza cu paine si rosii + castreaveti
Pateu de pui pe paine cu salata sau rosii

Pranz:
Ciobe
Supe
mancarica gatita cu legume si carne

Cina:
Legume cu carne gatite pe arajaz sau la cuptor ( cu carne de pui, sau de vita, porc, miel, curcan samd)
_ plachie de peste la cuptor
- sau este facut pe gratar ori prajit cu mamaliguta si mujdei de usturoi
samd

Poti selecta din website-ul jamilei, o multitudine de mancaruri, uite aici optiunile, pe categorii:

https://jamilacuisine.ro/

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Shaorma de vită cu detoate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Paine integrala, oua, avocado, masline, branza, iaurturi, legume, fructe, carne neprajita in ulei si fara grasimi, peste

in principiu orice nu e extra procesat si prajit in uleiuri

| Hyperion7 a răspuns:

Cat mai puțin, dar echilibrat.
Sărit peste micul micul dejun.
Cina luată până în 8
Multa apa
Fără mâncare grea la cina (carne, oua)

| mODIN a răspuns:

Nutritia e domeniul unde oamenii se contrazic mai mult decat oriunde altundeva! Unii zic ca daca mananci carne o sa mori. Altii zic ca daca esti vegan o sa mori. Unii zic ca ouale cresc colesterolul. Altii zic ca ouale scad colesterolul.

In principiu cam toata lumea e de acord ca mancarea gatita din ingrediente proaspete e mai sanatoasa decat cea comandata sau semipreparata si ca excesul de zahar (in lipsa sportului) si alcool dauneaza sanatatii.

In afara de asta, eu zic ca poti sa experimentezi si sa vezi cum te simti si ce-ti iese la analize. Eu am auzit multi oameni care zic ca grasimile animale sunt periculoase pentru sanatate, dar dupa ce am mancat aproape doar oua, untura si carne de vita timp de cateva luni, cumva si trigliceridele si colesterolul mi-au iesit sub medie.

| Lupică27 a răspuns:

Dieta ketogenica, 1-2 mese pe zi, post intermitent.
Suplimente pe care le recomand, drojdie nutritionala si spirulina.
Hai noroc si ne auzim!

| LisaJulie a răspuns:

Mic dejun: Salata de fructe, iaurt, oua fierte sau dulceata pe pâine; Prânz: Supa sau ciorba de legume, paste sau penne cu măsline și sos de roșii, snitel cu piure sau cartofi gratinați! Cina: friptura la cuptor cu legume sau cartofi ( curcan, pui, vită, porc sau pește) cu salata cu verdețuri sau roșii și castraveți ( poți adauga branza, ceapa și măsline)

| KovacsB a răspuns:

Chestii comestibile sanatoase.

| just4ubr2015 a răspuns:

Legume fructe iaurt

| Korkodeln a răspuns:

Ciuperci Champignon, facute la gratar sau la tigaie fara ulei, pot fi mancate oricand si sunt aproape 100% proteina.

| Lupică27 a răspuns (pentru Korkodeln):

Tu mananci numai ciuperci?

| Korkodeln a răspuns (pentru Lupică27):

Nu, dar cand vreau sa le mananc pot sa la mananc la oricare dintre cele 3 mese, cum a fost intrebarea.

| Alexalex1000 a răspuns:

Fulgi de ovăz cu apa sau lapte, oua, pâine cu unt și cu gem, spaghete

| natur a răspuns:

Nu suntem la fel - este valabil si in ceea ce priveste nutritia. O dieta foarte recomandata este cea mediteraneana. Vezi aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/nutritie/dieta-mediteraneana