| Miha_Ctin a întrebat:

Ce regim alimentar trebuie urmat dupa o operatie de colecist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mia_8661 a răspuns:

Asta trebuia sa-ti spuna medicul la iesirea din spital, scuza-ma ca spun asta, dar nu poti cere sfaturi in privinta asta, cel mai bine te consulti cu medicul care te-a operat... Multa sanatate!

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Pentru colecist trebuie sa evitati alimentele grase, cremele (ex. maioneza, frisca, salata de icre si alte preparate ce contin mult ulei, smantana, grasimi animale etc.).
Castigul in greutate va veni odata cu instalarea unui regim alimentar cvasinormal, trebuie sa aveti doar rabdare.
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mananci multe fructe si sa nu manci untura sau ceva gras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O dieta slaba in grasimi, alcool, zahar si produse de panificatie, se gateste cat mai natural si se evita prajelile, mergi la medicul de familie si o sa iti recomande o dieta relationata cu afectiunea pe care o ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu

| doina a răspuns:

Dupa cum mi-a spus chirurgul care m-a operat pe mine, cat mai strict, in primul an, deoarece ficatul si pancreasul vor suplini in timp absenta fierii