| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp de viata mai are un donator de rinichi. Adica traind cu un singur rinichi, cat mai poate trai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate trai mult si bine, cunosc un preot, proeten de familie care traieste de 10 ani cu un singur rinichi si are acum vreo 60 de ani, nu a intampinat probleme pana acum.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Donarea unui rinichi nu reduce semnificativ speranta de viata. Va trai pana la adanci batranete

| darrio2007 a răspuns:

Maica-mea a trait 21 de ani dar a tinut si regim.

| Bondarel99 a răspuns:

Un om poate trai bine mersi cu un singur rinichi.

| Samariteanul a răspuns:

La fel de mult cat traiesti si cu 2 rinichi daca esti antent la alimentatie, daca nu fumezi sau faci alte prostii.

| Alinnnnnnnnnnn a răspuns:

Depinde acum si de organism si de varsta la care donezi rinichiul
nu recomand la nimeni deoarece cine are un rinichi lipsa nu mai este om sanatos