| anonim_4396 a întrebat:

Ce regim trebuie sa tin daca am varicela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Multe lichide, fara prajeli, fara sucuri acidulate, fara mancaruri greu de digerat gen varza sau fasole, fara carne de porc in exces. Preferabil ar fi sa mananci supe de pui si legume, carne de pui sau peste fiarta, inabusita sau la gratar, fructe si legume proaspete, compoturi, mancaruri fara prajeala, fara sosuri grase.

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Poti manca orice, important este sa bei foarte multe lichide.Insanatosire grabnica.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mancaruri usoare, carne de pui, peste (gratar), supe, compoturi, iaurt, branza de vaci, fructe...si multe lichide.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu prezinti jena la inghitit totul este ok, cat mai multe lichide, restrictii nu ai la alimente DAR ca orice organism bolnav are nevoie de liniste, nu-l indopa cu prajituri, tocaturi condimente, alimente greu de digerat.Boala este foarte contagioasa deci ai grija la copiii vecinilor, rudele sa stea cat mai departe, se ia repede. Stai departe de jetul de apa, te speli tamponand pielea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai sa mamanci fructe, legume

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa mananci orice
mai ales:lichide mancare vitamina c din asckovit a din minimartieni si d din ursuleti vitaminele astea le gasesti in : baia mare-seini de la farmacile din localitatile astea