| BiiBiis a întrebat:

Ce remedii stiti pentru diaree? Am incercat cu ceai de menta, dar nu prea a avut efect... Stiti ceva care sa imi treaca repede? Ca nu mai pot de durere de burta si ma duc la WC din 10 in 10 min sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Vezi să nu indice o deshidratare. Posibil o enterocolită sau enterită. Ce ai mâncat?
Cel mai bine mergi la camera de gardă pentru un control de specialitate și instituirea unui tratament.
Orientativ: zeamă de orez, ceai compus din mușețel, romaniță, cimbru, nalbă, mentă.
Pa, pa.

21 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Un tratament naturist, pe care eu il folosesc este ''redigest'' este ceia ce iti trebuie, citesti prospectul si ai doza de atac 2 pastile la 6 ore in prima zi si te faci bine.Mai inainte am folosit imodium, este foarte scump in comparatie cu acest produs care are un pret mic si eficacitate foarte mare. Sanatate. Aceste pastile se iau inainte de masa cu o jumate de ora.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Foarte eficiente sunt Redigest, Colimicin, 2 oua fierte tari (le consumi cu otet si paine prajita), cas, orez fiert fara sare sau zahar si ceai de menta.

| Arthur a răspuns:

Inghite 5 boabe de fasole alba, cu bob mijlociu, crude...cam in 5 minute incepe sa se simta efectul de obicei.winking

| Arthur a răspuns:

Si a doua reteta : o canita de orez fiert fara zahar fara sare happy
3. un pahar de afinata
4.sau e o planta care se numeste coarne de padure, se gasesc in piata de vandut, se consuma normal, au consistenta maslinelor si sunt rosii la culoare.
5.sau cateva oua fierte

Ti-am dat aceste retete in ideea ca nu ai intotdeauna la indemana o farmacie.

cami
| cami a răspuns:

10-10 min?! aaa. pai tu te duci foarte rar, fata de cum am patit-o eu, cand ma duceam-ma intorceam-ma intorceam, iar ma duceamhee hee. painte prajita, suc de morcovi, orez fiert, ceai de menta.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Nu-mi lipsesc niciodată din casă cărbunele medicinal şi tinctura de propolis, amândouă au efect garantat.

| smaranta a răspuns:

Imodium este f. bun, prima data iei 2 si apoi numai daca mai ai scaun mai iei cate unul, pana se oprest dareea.De obicei cam dupa doua prize nu mai ai probleme, numai ca ar trebui sa tii si un pic de regim macar azi.

| Denisse_8813 a răspuns:

Un remediu pe care eu il stiu de la bunica dar are efect garantat este un paharel cu tuica in care pui o lingurita de cafea macinata big grin Nu este prea buna la gust dar are efect. Ar mai fi iarasi o lingurita de orez pe care o inghiti pur si simplu doar cu apa, sau... Furazolidon.

| Denisse_8813 a răspuns:

Sa ne spui ce ai mai facut! Cu atatea retete imposibil sa nu functioneze niciuna... happy

| GreenSky a răspuns:

Incearca cascaval.am auzit ca ajuta.
Si evita bauturile carbogazoase.

| Abcfunny a răspuns:

Paine prajita si masline :d

| Rezzo a răspuns:

Pune pe cineva sa-ti cumpere "furazilidon" de la farmaciewinking, mananca orez (doar fiert, nepreparat cu condimente si alte alea), si bea in continuare ceai de menta.

| marry_7650 a răspuns:

Incearca cu suc de morcov proaspat, nu stiu de ce dar o sa-ti treaca imediat, am incercat si eu si a functionat

| astertix09 a răspuns:

Si Loperamid clorhidrat, capsule este un remediu ca Imodium doar contine aceeasi substanta activa si este mai ieftin. Trebuie totusi sa mergi la un doctor pentru un consult sa nu fie ceva mai grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca paine prajita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O lingurita de otet sau de suc de lamiie, sau un paharel, o lingura de tuica fara sa bei apa un minut sau doua opreste diaree dar nu o vindeca, ceai de menta, regim si cind poti du_te si fa niste analize sa nu ai ceva mai grav

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu din minut in minut si nu numai eu ci toata familia este creca vreun microb in aer

| StefanCristi a răspuns:

Nu bea suc de lămâie lămâia provoacă aciditate la stomac şi va fi dormirorul tău veceul de oare ce e acră încearcă CEi de mentă sau Loperamid Solacium pastile

| RoxanaA_8239 a răspuns:

Pentru dieree, indigestii sau dureri stomacale iti recomand popularul ceai de menta. http://www.frunza-verde.ro/ceai-de-menta

| Giurgiu_Cosmin_1979 a răspuns:

Am avut una f urata! TRATAMENT TESTAT PE PROPRIA PIELE SI EFECT GARANTAT! Iei asa: 3 catei de usturoi decojiti, ii inghiti intregi. Fierbi o cana de orez in apa si putina sare. Bei supa de orez si mananci orezul gol. Ceai de musetel in loc de apa pentru oprirea deshidratarii. A doua zi dimineata am mancat 2 banane, orez fiert si ceai de musetel. A doua zi dimineata imbunatatirile au fost mai mult decat considerabile! (80%) A treia zi totul a revenit la normal. Puteti lua in paralel si Furazolidon.