| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu mai sughit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EllaGirl97 a răspuns:

Sughitul apare de cele mai multe ori din cauza consumului unor alimente iritante pentru stomac sau atunci cand diafragma (muschii respiratiei) se contracta brusc, iar aerul patrunde in plamani.

Desi sughitul poate amuza persoanele din jur, acesta poate deveni agasant si frustrant pentru cel care intampina problema. Asadar, iata cateva metode la indemana pentru a scapa de sughit:

Tine-ti respiratia

Trage aer adanc in piept si incearca iti tii respiratia pentru 10 secunde, dupa care expira puternic tot aerul. Repeta aceste exercitiu de aproximativ 5 ori intr-un minut. Sansele de reusita sunt de 80%.

Respira intr-o punga

Daca respiri timp de 30 – 40 de secunde intr-o punga de hartie, organismul va fi preocupat de marirea cantitatii de dioxid de carbon din sange.

Astupa-ti urechile

Daca variantele de mai sus nu au functionat, este recomandat sa incerci un alt truc: astupa-ti urechile cu degetele pentru a stimula nervul vag. Dupa cateva secunde, sughitul se va opri.

Mananca o lingurita de zahar

Nervul vag mai poate fi pacalit printr-o modalitate: ia o jumatate de lingurita de zahar si tine-o sub limba timp de 10 secunde. Chiar daca zaharul nu este considerat tocmai un aliment foarte sanatos, acest truc dulce iti va indeparta sughitul.

Bea apa

Cea mai veche metoda de a scapa de sughit este consumul de apa. Bea 5 guri de apa la pauze de cate doua secunde. Inghititul apei va intrerupe ciclul sughitului si va calma nervii. Acelasi lucru este valabil si pentru gargara.

Cum sa previi sughitul

Pentru a preveni sughitul trebuie sa urmezi cateva reguli simple:

Evita mancarea condimentata (ceapa, usturoi, ardei iute, piper, boia etc).
Evita bauturile alcoolice sau incearca sa le consumi doar dupa ce mananci si doar in cantitati reduse.
Mananca incet. Sughitul este o modalitate prin care organismul incearca sa iti transmita ca are nevoie sa proceseze mancarea inghitita.

De asemenea, daca mananci repede, este foarte posibil sa inghiti aer, ceea ce starneste sughitul.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu poti face nimic pentru ca tot vei continua sa sughiti

| Magnific a răspuns:

Tine-ti respiratia cc 1 min max.winking asta e cea mai eficenta dintre toate

| ȘtefiȘtef a răspuns:

Inchide ochii, tine-ti respiratia si bea 3 guri de apa. Daca nu merge, ia mai multe, dar tot cu respiratia tinuta.

| aneta a răspuns:

Bea apa, ia o lingurita de zahar sa incearca sa-ti ti respiratia

| Sconcsiş a răspuns:

Tine-ti respiratia. Da vezi sa nu ti-o tii prea mult sa mori laughing

winking

| κλάους a răspuns:

Pai ori iti ti respiratia 10 secunde sau bei 10 "guri" de apahappy Sau na mai exista ceva: il pui pe cineva sa te sperie tare sau sa te sperie fara sa stii...(asta am vazut-o doar in desenelaughing ) dar celelante functioneaza, cel putin la mine.happy

| Anonima_5812 a răspuns:

Bea un pahar cu apa si roaga pe cineva sa te sperie laughing

| Parkmin a răspuns:

Inspira pe nas si tine-ti aerul 10 s apoi expira pe gura

| OneMoreGirl a răspuns:

Incearca apa minerala...big grin 100% eficienta.

| zerozero a răspuns:

Insipra adanc si tine aerul in piept aproximativ 10 secunde.

| Ella_1266 a răspuns:

Sincer, eu sarlaughing
Da asa ca lumea
De 10 ori si imi trecehee hee
Sper ca te-am ajutat :d
Pa, pa.:*

| katrin7727 a răspuns:

Sa bei apa apoi sati ti respiratia cat de mult poti

| Dizzi a răspuns:

Iti poti tine respiratia pentru putin timp...

sau

poti bea apa calduta si iti trece...

sper ca te-am ajutathappy

| ella_7332 a răspuns:

bea multa apa fara sa respiri, tine-ti respirati, pune pe cineva sa te sperie / faca sa razi... bafta
! :*

| Min4 a răspuns:

Pai sunt mai multe variante:
1. Poti sa iti ti respiratia, numeri pana la 30 si dupa inghiti de 2 ori
2.Bei apa in timp ce te ti de nas
3. Sa te sperie cineva
4.Inghiti un cub de zahar

Pe astea le stiu eu. poate te mai ajuta si ideeile astea:
http://www.roportal.ro/articole/cum-sa-scapi-de-sughit-2875.htm

| Bogdan_4976 a răspuns:

Bea apa happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am incercat toate metodele rezentate aici - si nu au dat nici un rezultat. Poate pe altii in ajuta, dar pe mine nu. In schimb imi trece daca:
1. musc cu pofta dintr-o felie de lamaie
sau 2. imi pun pe limba un praf (numai un pic - nu un plic) de sare de lamaie.
Mi se face gura punga si imi trece instant. Si functioneaza si la altii, fara sa dea gres.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu. Bei apă. Dacă nu ai apă, ţine-ţi respiraţia o perioadă de timp. La mine merge.

| casher a răspuns:

Hey, trebuia sa ma alegi pe mine raspuns castigator, pentru ca raaspunsurile mele o sa mearga! :
-tineti respiratia 10 secunde (merge 100%)
-respira in punga (Merge 56%)
-astupati urechile (Merge 79%)
-un cub de zahar ar merge (Merge 86%)
-apa... (merge 22%)
-sa te sperie cineva (merge 89%)
-sari de 10 ori (merge 99%)
-musti dintr-o lamaie (merge 74%)
-imi pun pe limba un pic de praf de sare de lamaie.(merge 68%)
-mananca ceva care iti face gura punga Ex: Poroambe in august (merge 37%)
-sa stai in cap 24 de secunde dupa aia bei patru pahare de apa (cele mai mici pahare care le ai tu) (merge 68% CU APA MINERALA/SIFON)
sper ca te-am ajutat
scuze ca am raspuns in 2013 dar... xD scuze, nu am vazut ca scrie 2010, acuma l-am vazut...
dap, sper ca te-am ajutat, si pe alti si pe tine...

| 125alex a răspuns:

Tine-ti respiratia 10 s in acelasi timp bei si apa (plata) si nu mai vei sughita
100000000000000000000% merge

| ioanaaaaaxD a răspuns:

Ella cam mare raspunsul, dar nu mereu merge asa. Eu cand sughitam am baut o limonada si gata mi-a trecut s-au bei un pahar cu apa, dar nu unul dupa altul sa nu te ineci laughing Cred ca e 100% eficient

| QueenMidnightRox a răspuns:

Bea apa :d sau tine-ti respiratia mai mult tipm de fapt cat poti tu de mult laughing

| JpnFloRyn a răspuns:

Ia cateva inghitituri de apa dar nu una dupa alta iei una mai stai vreo 2-3 sec iei alta sau tine-ti respiratia cat poti msper ca te-am ajutat:X