| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sa fac noaptea daca nu pot dormi? Voi ce faceti cand sunteti intr-o astfel de situatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Si eu am avut probleme cu somnul. Tocmai din acest motiv, ma puneam devreme in pat si ma prindea ora 2-3 noaptea si eu nu dormeam. Dormeam doar vreo 4 ore maxim, si pe alea 4 ore tot prost le dormeam.
Am incercat sa beau inainte de culcare ceaiuri facute numai din plante, care cica te calmeaza si te ajuta sa ai un somn linistit. Erau seri cand nu ma ajuta absolut deloc rolling on the floor) Daca eram eu mai agitata sau eu stiu, mai trista, tot putin si prost dormeam.
De la o vreme, am incercat ca inainte de culcare, sa citesc cateva pagini dintr-o carte. Si vad ca functioneaza. De cand am inceput sa citesc seara, adorm repede si dorm foarte bine. Ma rog, cred ca conteaza foarte mult si starea psihica. Pentru ca daca sunt agitata, irascibila, trista sau plina de griji, nu stiu cat de bine m-ar mai ajuta chestia asta. Dar momentan, cred ca ma ajuta.
Decat sa stai pe telefon, la televizor sau sa stai cu ochii pe pereti, mai bine citesti ceva.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Închizi ochii și te gândești la ceva frumos. happy
Dacă nu, completează un rebus. Efectul e ca atunci când iei un somnifer.

| ziftode a răspuns:

VODKA... absolut vodkawinking

| CleanHeart a răspuns:

Ascult muzica in casti si mananc dulciuri.

| Samariteanul a răspuns:

Citesti/stai pe pc sau asculti muzica la casti pana te epuizezi.Una dintre variantele astea trebuie sa te epuizeze si sa te adoarma(la mine merge cu fiecare)

| Nevroza a răspuns:

O cana de lapte sau un magneziu, dar cel mai bun ii un ceai de Valeriana il poti gasi in farmacie.

| CodreanuC a răspuns:

Bea ceai de tei inainte cu o ora.
Ps: la mine nu a functionat, poate merge la tine

| Ancasiatat12 a răspuns:

Incearca metoda 4-7-8

| Fechete_Rares_Teofil_1999 a răspuns:

Uita-te la un film sau incepe un srial sau cv sau daca esti gamer stai treaz si te joci

| Florin_Andrei_Ducu_1996 a răspuns:

Imi dau foc la par, si strig si plang ca a murit Vadim