| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa-mi imbunatatesc memoria, concentrarea, rabdarea? Jocurile de memorie pe telefon ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din ceea ce mam documentat despre asta o sa devi mai bun la acele jocuri,ca la orice joc, daca inveti sa calculezi înmulțiri o sa devi mai bun la asta, dar asta nu inseamna ca o sa ai o memorie mai buna, IQ, conentrare, rabdare e ca la orice joc prin repetitie creierul se adapteaza cel mai bine, memoria depinde de multi factori in primul rand somnul, doar in somn mai ales in faza rmn creierul pastreaza informatia, alimentatia ca cafeaua, ciocolata neagra, peste gras bogat in omega 3, 6, sportul ajuta, dar repet nici un joc nu te face mai inteligent sau sa ai o memorie mai buna

| RoCkKiD a răspuns:

Memoria este direct proportionala cu inteligenta si nu prea poate fi imbunatatita iar concentrarea si rabdarea sunt trasaturi pe care nu prea le poti antrena decat daca esti dispusa sa investesti foarte mult efort in asta.

Singurele chestii care le poti face este sa te asiguri ca organismul tau este la capacitate maxima (hrana variata, bazata pe legume si fructe, sport de 2-3 ori pe saptamana si cel putin 8 ore de somn, fara cafea/ energizante/ sucuri carbogazoase).

Ce e sigur din toata ecuatia este ca jocurile pe telefon nu ajuta.

| bbobo22 a răspuns:

Memoria poate sa fie stimulata daca iti folosesti cat mai mult aceasta capacitata a creierului. Cititul si invatarea unei limbi straine te va ajuta foarte mult in acest sens si in acelasi timp iti vor fi de folos in viata.
Pentru o mai buna concentrare si rabdare invata sa meditezi. Cauta pe internet despre "meditatie" si vei gasi mai multe informatii. De exemplu: http://www.sfatulmedicului.ro/......atie_12555
Incearca sa petreci mai putin timp pe telefon/calculator si mai mult timp in viata reala, socializand.

| VasileDumitrescu a răspuns:

Exista mai multe metode de imbunatire a memoriei si a concentrarii! Atat practice cat si pe baza de suplimente. Daca faci sport si ai o alimentatie sanatoasa din care organismul sa isi poata extrage toate substantele necesare atunci esti pe drumul cel bun. Exista si varianta suplimentelor cognitive sau mai exact a nootropicelor care ajuta la suplimentarea substantelor necesare funtionarii creierului la nivel optim.
Sa luam de exemplu un ou, acest ou este o sursa de colina (o sursa mica). Colina este o substanta foarte importanta in functiile creierului.
Exista mai multe tipuri de suplimente care pot completa acele lipsuri din organism!
Mai multe detalii poti gasi pe https://nootropiceromania.wordpress.com/......-pe-piata/