| Nonylik a întrebat:

Ce sa fac sa-mi treaca raceala pentru ca sunt alergica la unele medicamente.ma puteti ajuta? si ma doare gatul rau si tusesc intruna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Poti bea ceai cu multa lamaie, mananca portocale, daca ai temperatura pune pe cineva sa-ti faca o frectie. Pt tuse cea mai buna este infuzia din frunze de patlagina: doua lingurite la o cana de apa fiarta, din care se consuma doua cani pe zi sau mai poti bea lapte cald cu miere. Multa sanatate! :*

| Nonylik explică (pentru Ramo80):

Multumesk.si deunde fac rost de infunzie de frunze de patlagina? si cat costa?

| InUtZaaa a răspuns (pentru Nonylik):

Intr-o cana cu apa fiarta, amesteca 2 lingurite cu otet de mere, 2 lingurite cu miere (sau mai multe, dupa gust si preferinte) si zeama proaspat stoarsa de la o jumatate de lamaie (zeama de lamaie ajuta foarte mult compozitia, dar nu este absolut necesara). Amesteca bine compozitia si bea cate 3 cani pe zi. Sper sa te faci binebig grin

| Ramo80 a răspuns (pentru Nonylik):

Mergi la plafar, magazin naturist (trebuie sa fie unul prin apropierea ta) si cumpara frunze de patlagina. E o cutie verde, iti da vanzatoarea de acolo. Infuzia o faci tu acasa, la o cana de apa fierbinte, pui o lingura de frunze, acoperi cu o farfuriuta si lasi 2-3 minute, indulcesti cu miere sau zahar.:*

| Ramo80 a răspuns (pentru Nonylik):

Am uitat sa-ti spun, e ieftina cutia, in jur de 3 lei.

6 răspunsuri:
| Andrei233 a răspuns:

Bea ceai.

| Nonylik explică:

Multumesc pentru rasp