| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa miroasa gura foarte bine,cred ca am halena,imi miroase gura mai mult dimineata,ma spal pe dinti si dupa folosesc apa de gura colgate plax,mirosul dispare in mare parte dar vreau ceva care sa iau sa miroasa foarte frumos gura de ex:niste bomboane sau altceva dar care sa fie super tari asta ca sa miroasa foarte bine mult timp, va rog nu imi recomandati guma de mestecat ca dupa o sa mi-o puna dirigu in cap si imi face rau la stomac, am incercat si tic-tac dar nu are efectul pe care il vreau eu(e prea slab)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gaviota a răspuns:

Un sfat bun:atunci cand te speli pe dinti, spala-te si pe limba cu periuta, pentru ca mai raman resturi pe limba, de aceea iti miroase gura.Si cumpara-ti si Bomboane mentolate sau pastile mentolate de la farmacie.happy

7 răspunsuri:
| DaianaDC a răspuns:

Cum zice Andreea! Spala-te pe limba cu periuta, de acolo vine mirosul, nu de pe dinti sau alte parti. Halls sunt 2 lei, ajuta si la gat, desfunda nasul si te scapa si de mirosuri neplacute! Andreea merita fundita pentru ca ea a raspuns prima! :* Asteptam concluzii! happy

| sodobar a răspuns (pentru DaianaDC):

Am luat niste bomboane cu eucalipt si mentol si cred ca sunt cele mai tari, asa o sa fac o sa ma spal pe limba, mersi pentru raspuns, am dat funda la andreea

| Beautyroom a răspuns:

Poate periajul nu este efectuat corect. In mod evident primul raspuns la problema este o igiena corecta: periaj dimineata si seara, ata dentara pentru indepartarea resturilor si apa de gura pentru normalizarea pH-ului. Halena provine insa uneori de la stomac. O alimentatie corecta in special seara poate rezolva problema (mai putina carne seara si mai multe legume). Pe parcursul zilei un mar poate ajuta la curatarea dintilor (recomandat un mar verde).

| sodobar a răspuns (pentru Beautyroom):

Mersi pentru raspuns, ma spal de 2 ori pe zi dimineata si seara foarte bine, mai intai ma spal pe dinti foarte bine dupa clatesc gura cu apa de gura colgate plax pe care o tin gura vreo 30 secunde, o fi mai buna listerine? este adevarat ca mananc destul de des carne seara, dar de acum o sa mananc la cina o salata de legume, ata dentara nu folosesc, mersi pentru raspuns

| Beautyroom a răspuns (pentru sodobar):

Este mai buna Corsodyl. Contine clorhexidina ce omoara bacteriile patogene. Recomandarea mea este sa se utilizeze si ata dentara/periute interdentare... in functie de spatiul dintre dinti.
Iti recomand sa citesti acest articol unde vei gasi mai multe sfaturi la indemana:
http://www.beautyroom.ro/articole/igiena/reguli-de-igiena-orala_38

| Cîrciu_Alexandra_1990 a răspuns:

Incearca niste dropsuri Orbit.

| dianacorbeanu a răspuns:

In primul rand trebuie aflat de ce respiratia miroase urat, sa se mearga la sursa. Apoi se trateaza halena. O cauza care favorizeaza mirosul urat al gurii este uscaciunea mucoasei bucale cauzata de nasul infundat. Nasul se poate decongestiona cu ajutorul irigatiilor nazale, care curata caile aeriene si sinusurile de impuritati. Pentru irigatii nazale foloseste cu incredere Neti Pot.