| alexa_zambil a întrebat:

Ce sa fac sa nu-mi mai miroasa gura? Ma spal pe dinti, nu e asta problema, dar intre spalari tot miroase cumva... neplacut...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Daca nu ai probleme la stomac..., (mergi la un medic!) iti poti mentine respiratia proaspata, peste zi, intre periaje, folosind apa de gura, Tic-Tac, guma de mestecat, bomboane mentolate...
Ai grija si ce mananci... In timpul digestiei se degaja halena... Daca mai si fumezi...

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand mergi la stomatolog. Acesta iti va rezolva cariile, daca le ai (s-ar putea sa nu le vezi) si iti va face un detartraj. Daca problema nu se rezolva, atunci chiar ca s-ar putea sa ai o gastrita si trebuie sa te vada un gastroenterolog.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Daca halena (respiratie urat mirositoare ) poate avea mai multecauze... una dintre sunt cariile. un dinte cu problema care a facut gangrena... tartrul generalizat in toata cavitatea bucala produce din nou halena. pot fi nistecarii micute pe care nu le vezi sau poate ai tartru si sub tartru se ascund cariile... o alta cauza poate fi o igiena necorespunzatoare a cavitatii bucale... de ex dupa periajul dentar trebuie curatat si limba... daca nu ai periuta speciala care e buna si pentru curatat limba atunci alege tu o lingurita pe care nu o vei mai folosi decat pentru asa ceva si dupa periajul dentar cu lingurita curata si limba... eu zic sa incepi cu o vizitala stomatolog e cel mai simplu si daca nu e de cauza dentara sa mergi la gastroenterolog...

| LittleZyzy a răspuns:

Ori ai probleme cu cariile, ori cu stomacul... Da fuga pana la stomatologtongue

| sorinalaura a răspuns:

Incearca in primul rand sa mergi la un stomatolog sa vezi daca nu ai afectiuni cu dintii, apoi ar mai fi problema cu parazitii intestinali, asa zisi viermisori, ei pot fi cauza halenei, mergi la un medic cel mai bine

| carmen_9743 a răspuns:

Probabil ai o afectiune la stomac, cel mai bine ar fi sa consulti un medic, daca nu cumva ai o infectie la vreo masea si atunci tot de medic apartine problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe linga tot ce ti s-a spus deja, trebuie sa ai grija ce mananci. o hrana sanatoasa cu legume si fructe, salate de cruditati, peste, cereale si carne alba te va ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ue am avut aceiasi problema dupa aia am inceput sa mananc mai multe salate fructe cu ocazia asta am si slabit! daca mananci de ex carne carnea miroase urut si deia iti miriase gura! apoi te speli pe dinti iei si o apa de gura! si fa-ti o albire cu opalescente 15% eu dupa ce mi am facut albirea aia din cauza lichidului cu care stateam toata noapte waw nu mai miroase deloc nimic! dar faza cu opalescente nu stiu daca functioneaza la tine! si cel mai importatnt spala limba bine ca acolo sunt toate bacteriile ca tie nut miros dinti ci limba

| Grosumarian a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut! Imi poti spune si mie cum ai scapat de respiratia urata?

| Sony_Sorin_1990 a răspuns:

Apa de gura LISTERINE