| Vernusio a întrebat:

Ce sa faci cand ai depresie si nu mai ai nicio bucurie,numai vezi motivul pentru care sa traiesti, nu te mai anima nimic..Cum te-ar putea ajuta cineva? Voi ati fost in situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Poți încerca să îți ocupi timpul cu ceva, ceva ce îți place să faci, astfel încât să nu mai ai timp să te gândești la faptul că ești în depresie. Trebuie să încerci să te canalizezi pe părțile pozitive, deși poate ți se pare extrem de dificil acum, dar trebuie să te ajuți tu pe tine, înainte de a o face altii.
Încearcă jocurile video, dansul, coloratul (surprinzator, ajută mult), cântatul, fă plimbări lungi sau ascultă muzică sau orice altă activitate care crezi ca te-ar ajuta să îți menții mintea ocupată.
Dacă ai încercat să îți revi prin diferite metode, și nu a mers, atunci ai putea încerca să mergi la terapie.
Sau dacă nu vrei, nu te simți ok cu asta, găsește o persoană căreia crezi că îi poți spune toate astea, de pildă mama, prietena cea mai buna, sora, fratele, tata etc
Important e să încerci să faci ceva să ieși din situața actuală, iar dacă nu reușești, să ceri ajutor.

Ai grijă de tine! pa, pa

| RAY a răspuns:

Vezi si tu un documentar https://www.youtube.com/watch?v=tEUqCTxE3gk

cunoaste un baiat, iubeste, iubirea vindeca multe

| Sn4k3 a răspuns:

Vezi si tu un film motivational ceva, gandeste-te la ce mai vrei sa faci in viata, poate ai si tu un vis ceva de realizat sau din ce cauza esti in depresie si rezolva problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, da, mulți am fost intr-o situație e genul.
Cel mai bine este sa vorbești cu cineva de încredere despre ceea ce simți, cele mai bune persoane sunt părinții, lor trebuie sa le spui totul.
Nu e ușor sa treci peste asta, însă, cu multe eforturi vei putea.
Fa ceva distractiv, ceea ce iti face sau iți făcea plăcere, iesi cu prietenii tai sau fa-ți prieteni.
Dacă ești la scoala încearcă sa înveți mai mult, sa fi mai bun, nu mai sta degeaba, fa-ți un scop și indeplineste-l.
Încearcă sa te schimbi, fii mai bun, mai sportiv (practica un sport frumos, încerca să stai în mâini etc laughing )
Lucrurile pozitive te vor ajuta sa înfrunți depresia și gandeste-te ca în nici o viață nu poate fi numai lapte și miere.
"De ce sa trăiești? " - pentru ca sa te bucuri de lucrurile bune din lumea asta, pentru a trai.
Crezi ca o sa scapi de toate problemele prin sinucidere? Dacă crezi asta, este complete greșit.

Sper sa iti revii! Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa vorbesti cu cineva, poti sa-mi scrii

| stefanuc a răspuns (pentru anonim_4396):

Las numărul pentru cine vrea! 0732422701! Pentru cei care au Whatsapp! Atâta! Sper sa fie cat mai mulți!

| DovleacTurbat a răspuns:

Iti dai 2 palme si te trezesti la realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| ș53fan a răspuns:

Și eu sunt la fel! Aveți Whatsapp? Dacă da vă pot lăsa numărul?

| xendoxflavii a răspuns (pentru ș53fan):

Trimite-mi l in privat

| anonim_4396 a răspuns (pentru xendoxflavii):

| Takishima a răspuns:

Deponde de la ce ai depresia. Poti merge in ser liber in locuri frumos amenajate, spatii, parcuri, padure, asculta pasarile, apa daca e in apropiere izvor, etc. Poti asculta de pe Youtube muzica de relaxare, binaurala, tehtra waves, poti asculta muzica romantica, iti induce o stare melancolica buna. Uita-te la filme de comedie, video funny de pe Youtube. Manancaciocolata, serotonina o sa tefaca mai fericita. Incearca sa practici un sport sau sa gatesti. te vor face sa te simti bine la sf zilei ca ai realizat ceva.

| xendoxflavii a răspuns:

Xanax

| Anonimă47484847 a răspuns:

Salut! Da am fost in aceeasi situatie si singurul lucru care m-a ajutat a fost sa imi aduc aminte clipele frumoase petrecute si rostul meu de a trăi