| Robotzzzi a întrebat:

Ce sa faci cand ai depresie si nu mai ai nicio bucurie, numai vezi motivul pentru care sa traiesti, nu te mai anima nimic..Cum te-ar putea ajuta cineva? Voi ati fost in situatia asta?

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

In general daca stai sa te victimizezi ca "Vai sunt in depresie, vreau sa ma sinucid" chestii de acest gen, nu vei rezolva nimic, depresia e "Boala" si tot ea e si medicamentul, totul tine doar de tine, sa te autocunosti, sa-ti intaresti psihicul astfel incat sa poti trece peste orice obstacol.
De asta apare depresia in general prin adolescenta, sa ne intareasca caracterul.

| danay72 a răspuns:

E foarte important să ceri ajutor de specialitate. Ei te pot ajuta cel mai bine. Dar nu te izola și încearcă să îți impui să ai o atitudine pozitivă, chiar dacă e foarte greu. O inima veselă înseninează fața. Imi pare rau ca treci prin asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la doctor.

| Victor453 a răspuns:

De fapt, Bellutza02 ti- a spus foarte corect, amus iti citez un raspuns al meu la tot aceasta intrebare:
"Ma adresez tuturor persoanelor care spun sa te duci la psiholog. Deci, o figa te ajuta psihologul, numai daca ai o depresie usoara, dar sunt oameni ce au asa depresii carora nu ajuta nici psihologul, nici tratamentul, medicamentele etc. De exemplu, mie psihologul nu ajuta, dar ma salveaza prietenii cu care vorbesc, ma rid si uit de tot. La fel, ma ajuta muzica foarte tare, mai mult eu ascult pop, ea imi aduce pace, liniste placere si simtul placerii, cu adevarat iti vindeca ranile!"

| Victor453 a răspuns (pentru Victor453):

Simtul implinirii*

| Bellutza02 a răspuns:

Am trecut prin asta de multe ori, chiar și acum trec prin asta și știu că este greu, oamenii care nu s-au confruntat niciodată cu asta cred că este ușor "Mergi la psiholog/medic" sau "Discuta cu cineva", de fapt e foarte dificil.Personal,nu am trecut niciodată peste..am chestia asta de câțiva ani,și chiar nu știu dacă aș putea spune că în anii ăștia am fost vreo secundă cu adevărat fericită.Pe mine m-au ajutat mult muzica (cliseic,știu) și cărțile, nu de puține ori profesorii îmi atrag atenția în ore sa nu mai citesc și să fiu atenta, da eu o țin pe a mea. laughing
Știu că e greu să discuți cu oricine despre eventuala "problema" pe care o ai, dar poate părinții sau un prieten bun? Știu că probabil nu te-am ajutat prea mult, dar să știi ca nu ești singura care se simte așa.