| Cory89 a întrebat:

Ce sa mananc pentru a ma ingrasa vreo 4-5 kg? Adevarul e ca nici nu mananc foarte mult, asta pentru ca nici nu prea am pofta de mancare tot timpul. Spuneti-mi va rog niste mancaruri bogate in proteine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut. De ce nu ai pofta de mancare? Stres? Agitatie in timpul zilei? Nu iti place mancarea pe care o papi/ nu te atrage? Ai un metabolism cu arderi prea rapide?
Gaseste intai cauza pentru a lucra dinspre cauza inspre efect. Doar asa o sa ai rezultate pe termen lung.
De asemenea, daca mananci proteine nu te ingrasi. "Depunerile" inseamna carbohidrati, dulce in genere si grasimi. De ce? Pt ca totul se reduce la dinamica digestiei alimentelor. Ai cu ce sa digeri, nu depui, nu iti merge metabolismul repede- atunci pui pe tine si o gura de aer, cum se zice.
Tu trebuie sa cauti "chestii" care se digera mai greu (iaurt cu cereale de exemplu, banane, carne pregatita "in sange", etc). Problema cu "astea" e ca iti vor da si o stare de oboseala si nu vrei asta. POti samananci "fix" la ore nepermise, seara tarziu, dimineata aproape deloc...
Oricum, punctul meu de vedere e sa fii atenta la tine insati si sa dibuiesti cauza pentru a sti ce sa faci mai departe.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pizza, peşte, ouă, etc.
Pa, pa.

soothe
| soothe a răspuns:

Don'shoara, problema nu e de la mancare, ci de la pofta de mancare. Intai trebuie sa iti rezolvi matale problemele care le ai si sa te linisteti putin. Nu te cunosc, nu stiu cine esti si nu stiu daca o sa ne vedem vreodata.
Lasa dulciurile, au sa te faca sa iti pierzi pofta de mancare si mai tare... Stiu ca nu ma iei in considerare, insa cele 4-6 kg in plus nu te fac nici mai frumoasa, nici mai desteapta, ci dimpotriva.
Multumeste lui Dumnezeu ca ti-a dat trup de nimfa si ai rabdare. Poate ca e bine sa faci putina sala si cum zici, sa mananci proteine. Mananaca legume, dar aburite, sau stir fry, pentru ca altfel iti iau din energie. Fructe, doar fructe de sezon, cu masura. Proteine, legume de culoare galbena (la care intra si morcovii), mananca incet, nu bea apa in timpul mesei, gandeste-te la ce mananci, apreciaza ce mananaci si nu manca in fata televizorului. Fa-ti din luarea mesei un ritual; cand iti pregatesti mancarea, bibilesti-o, da-i gust, culoare...
Mai vorbim

luciana
| luciana a răspuns:

Soothe, ti-a raspuns foarte bine, trebuie sa iei in considerare tot ceea ca zice, caci este o persoana cu intentii laudabile. Si daca te uiti la raspunsurile lui, iti poti da seama ca dezinteresat sfatuieste numai de bine si la obiect; asculta-i sfatul si numai bine, Lucien

| mihaa a răspuns:

Iti recomand centrum vitamine, cel putin o luna

| Darry a răspuns:

Banane.

| tarziu a răspuns:

Mananca de toate! Cel putin 3 mese pe zi si intre ele gustari de gen - prajituri, dulciuri (nu exagera totusi), fructe (cica strugurii ingrasa). Daca mananci seara bine, ai sanse sa te ingrasi.
Iar pentru pofta de mancare iti recomand siropul de catina de la "Steaua Divina" facut cu apa minerala (3 pahare/zi) si un complex de B'uri (B1, B6, B12...etc.)

| User a răspuns:

Da, bananesmug

| Good Cat a răspuns:

Problema ta e cu pofta de mancare. Incearca cu Cavit - creste pofta de mancare. Succes