| anonim_4396 a întrebat:

Ce schema de tratament pentru helycobacter pilory sa urmez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Si pe reteta mea scrie la fel Ospamox fromilid si controloc, cred ca este o formula de tratament stas

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceea traditionala:
Ceai concentrat de musetel, timp de 3-5 zile:
Dimineata 2 cani cu o ora inainte de mancare si cafea
La amiaza 1 cana, cu o ora inainte de mancare
Seara 2 cani inainte de culcare, cu 2 ore dupa mancare.

Prima zi:
Se poate manca cate o felie de paine prajita IN LOC de fiecare masa.
A doua zi:
se mananca doar putine mancaruri dietetice: paine prajita, orez fiert, legume proaspete sau fierte
De la a 3-a zi pana la al 5-lea se trece usor la mancaruri "normale"
In aceasta perioada NU se consuma zahar sau alte indulcite, lapte si produse lactate, oua sau alte mancaruri usor alterabile!

| Raducons a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie si o sa iti dea reteta cu antibioticele care se folosesc.Mie mi-a dat schema dar nu am luat nimic deocamdata.

| gabicoo a răspuns (pentru Raducons):

Schema ta ce contine?
Care sunt cele 3 medicamente prescrise?
E cu 2 antibiotice și un inhibitor de secretie gastrica, sau e altfel?

| Raducons a răspuns (pentru gabicoo):

Da este cu doua antibiotice si un inhibator.

| gabicoo a răspuns (pentru Raducons):

Eu am de luat ospamox si fromilid, iar ca inhibitor de secretie gastrica am de luat controloc
La tine pe reteta ce scrie? Ce antibiotice ai de luat si ce antiacid?

| Raducons a răspuns (pentru gabicoo):

Si pe reteta mea scrie la fel Ospamox fromilid si controloc, cred ca este o formula de tratament stas