| Ambasada a întrebat:

Ce se intampla atunci cand faci febra?
De ce "frisoane"?
De ce frig?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Febra (cunoscuta si sub numele de hiperpirexie sau raspuns febril) este un simptom medical frecvent care descrie o crestere a temperaturii interne a corpului deasupra nivelului normal. Febra este in mod corect caracterizata de o crestere a temperaturii corpului cu 1-2 grade deasupra punctului de termoreglare.

O persoana cu febra are de obicei o senzatie de frig in ciuda temperaturii corporale in crestere, o crestere a pulsului, tonusului muscular si tremuraturi, toate acestea fiind determinate de incercarile de a contracara nou-perceputa hipotermie si atingerea unui nou punct termoreglator.

| Safire17 a răspuns:

Nu prea stiu sa iti explic, dar citeste aici http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/febra_942 sigur te va ajuta...

| mona a răspuns:

Febra e un fel de avertisment,se stie ca dupa... urmeaza ceva:o raceala, o infectie, etc

| Remus82 a răspuns:

Nu te simti bine.Trebuie sa stai sub supravegherea doctorului.