| TiaraChiara a întrebat:

:* Funda happy. De ce spunem despre cineva cu febra mare ca " are frisoane"?

Răspuns Câştigător
| AalLeExX02 a răspuns:

Pentru ca acea perosoana tremura de nu mai poate si moare de frig sub patura! Pe cand ea are febra 40.0. Deasta cred ca i se zice "frisoane"! Sa nu razi ca e naspa sa ai frisoane mai ales vara! E naspa, iti zic din proprie experienta!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoana are frisoane atunci cand are o temperatura a corpului de 40 de grade si totusi tremura de frig-de aici termenul de ''frisoane''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca din seria frigului si pentru ca raceala laughing

| Bella1love a răspuns:

Asta e din manualul de fizica din clasa a 6-a am ghicit laughing))