| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla daca am globulele albe mult peste limita?

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Globulele albe peste limita indica o infectie in organism.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Globulele albe sau leucocitele sunt celulele care se ocupă cu protecţia şi fagocitarea obiectelor străine care intră în corp (viruşi, bacterii, infecţii). Pe româneşte, e sistemul de apărare al corpului. Aş spune că ai imunitate bună, dar nu ştiu sigur ce reprezintă dacă ai un număr prea mare. "Creșterea numărului de leucocite peste valorile normale se numește leucocitoză. Aceasta este frecvent întâlnită în infecții, dar și în alte boli, printre care bolile neoplazice (leucemii, limfoame sau alte tipuri de tumori maligne)." Asta am găsit pe wikipedia. Se poate să fii răcit, şi atunci e normal ca acest număr să fie mai mare, da totuşi întreabă un medic de specialitate, că eu nu mă prea descurc doar cu noţiunile mele dobândite la biologie. happy

| Ana a răspuns:

Io am inteles prima oara cand am citit intreb "globulete albe" ma uitam crucis laughing aaa revenind la intrebare, nu prea le am eu cu globulele albe, rosii, asa ca nu-ti pot fii d niciun ajutor sad