| Georgiana582 a întrebat:

Ce se intampla cand iti suprasoliciti corpul? (nu am mancat,am baut, m-am enervat)cand ameteam am baut tarie(rachiu) si imi trecea.Sunt femeie am 45 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Alcolismul cronic duce la ciroza. Si pentru o persoana neobisnuita cu alcoolul, o singura partida "buna" de baut poate sa afecteze serios ficatul, sa faci o hepatita acuta. Si poate afecta si alte organe, cel mai grav este ca poate afecta chiar creierul. In functie de gravitate, pot fi pierderi reversibile si ireversibile, pareze, disfunctonalitati motorii sau ale procesului cognitiv si pierderi de memorie.

| fabiola a răspuns:

Lesini si ajungi pe un pat de spital si oare merita asta?

| KUBY78 a răspuns:

Renunta la asa ceva

| pietrean a răspuns:

Eu am 60 ani.Si eu am suparari,probleme ca mai toata lumea.Dar nu m-as distruge singura,cu mana mea,niciodata! Cand mi-am dat seama ca munca fizica si nervoasa,a fost prea mult pentru mine,m-am lasat(am o afacere,faceam totul singura,dar trebuia sa intretin si sotul).Cui nu-i place sa bea un paharel la o OCAZIE? Dar sa-mi inec amarul,frustarile in bautura,mi-as face rau tot mie, ca nu se rezolva nimic, daca ma ametesc, daca imi omor ficatul, sau ma mai fac si de rusine! Nu are ce sa-ti "treaca" band tarie sau alt alcool.Problemele nu trec,frustarea nu trece, problemele medicale apar cu timpul, tenul se distruge, prieteni adevarati, nu-ti faci(decat tot din cei carora le place bautura).Mai scrie-mi!

| PanaceuUniversal a răspuns:

Doamna draga, ar trebui sa renuntati la asemenea obiceiuri. Este foarte periculos. Ceea ce se poate la suprasolicitare, fie prin oboseala sau alte "motive", se poate ajunge la infarct miocardic sau AVC!