| Fcp_Sergiu_1995 a întrebat:

Ce se intampla daca bei foarte mult Coca Cola, adica zilnic? tongue Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Rezultatele variaza de la caz la caz. intre nimic si diabet.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te imbolnavesti!
1 pahar de coca cola contine 11 lingurite de zahar de la care poti afce diabet, si mai contine cofeina, care nu-i buna la copii si nici macar adultilor, in cantitati mari.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mori mai tanar.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Mai știi ce gust are apa? laughing Ei bine, nu e prea ok pentru că Cola normală conține foarte mult zahăr. Ai putea încerca Cola Zero. Dar de cofeină tot nu scapi și de la ea îți poți tulbura somnul și vei fi agitat în continuu laughing Poate pe tine, ca și pe mine, nu te încurcă cofeina, adică poți să dormi când ai chef căci n-ai insomnii. Și încă ceva: această băutură te face să crezi că ai multă energie, dar dacă depui efort mai mare o să obosești repede. Eu te sfătuiesc să mai bei și altceva, să mai alternezi, încearcă sucuri naturale, ceaiuri (și ele conțin cofeină), mai ales APĂ că e cea mai bună!

| Ivy86 a răspuns:

Pai în primul rand ulcer gastric, care e destul de deranjant. Poate ai văzut filmulețe alea în care Coca Cola curata rugina, îți dai seama ce îți '' curata'', stomacul. Diabet, lipsa de calciu, dependenta de cola etc.

| RoxanaY a răspuns:

Coca cola dauneaza grav sanatatii. Uite ce se poate intampla:
Deoarece are foarte multa cofeina, o doza de coca cola este echivalentul a o-doua cesti de cafea.O doza de coca cola are foarte mult zahar(peste cantitatea recomandata care este de 37, 5 gr. care este echivalentul a 9 lingurite de zahar).O doza de coca cola are 50gr. zahar care este echivalentul a 10 lingurite de zahar. Efectele negative ale cofeinei si ale zaharului din coca cola sunt:
-halucinatii auditive
-afecteaza ficatul
-creste tensiunea arteriala
-devii irational/agitat/nervos
-poti avea insomnii
-pot aparea migrene
-cofeina promoveaza depresia(esti predispus la depresie)
-de la cofeina devii mai lenes
-consumul de cofeina creste riscul de osteoporoza
-poti face cancer deoarece cofeina are substante cancerigene
-colesterol
-diabet deoarece coca cola are foarte mult zahar etc.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| AssoX a răspuns:

Coca Cola are o gramada de zahar, probabil diabet...

| AnetteBurnier a răspuns:

Păi sunt afectate creierul, inima, pancreasul, rinichii şi cu siguranță poți să faci diabet. Are foarte multă cofeină, eu zic să bei măcar o dată la doua zile.

Răspuns utilizator avertizat
| eluveitie13 a răspuns:

Nu știi experimentul cu bucata de carne și Cola? Încearcă și o să vezi. Pune o bucățică de carne într-un pahar cu suc și las-o cam o zi. Vezi după și te sfătuiesc să nu mai bei vreodată.winking

| Nustiu1910 a răspuns:

Ce se intampla in corpul tau dupa ce bei o Coca-Cola:

- in primele 10 minute: 10 lingurite de zahar iti intra in organism (100% din cantitatea recomandata zilnic). Nu vomiti imediat din cauza abundentei de dulce pentru ca acidul fosforic taie din greata.
- 20 de minute: zaharul din sange cauzeaza un exces de insulina. Ficatul tau reactioneaza la acest lucru transformand cat mai mult zahar in grasime.
- 40 de minute: absorbtia de cafeina e completa. Ti se dilata pupilele, iti creste tensiunea si ca raspuns, ficatul elibereaza mai mult zahar in sistemul circulator.
- 45 de minute: corpul tau creste productia de dopamina, stimuland centrii nervosi ai placerii din creierul tau.
- >60 de minute: acidul fosforic uneste calciul, magneziul si zincul din intestinul subtire, provocand o crestere a metabolismului.
- >60 de minute: Proprietatile diuretice ale cafeinei intra in joc (iti vine sa urinezi). Evacuezi calciul, magneziul si zincul ce erau destinate oaselor, precum si sodiu, electrolit si apa.
- >60 de minute: pe masura ce abrambureala din tine se calmeaza, vei avea o lipsa de zahar. Esti iritabil, nervos si/sau lipsit de vlaga. Practic ai eliminat toata apa din Cola si odata cu ea, si o multime de elemente nutritive ce puteau fi folosite de catre organismul tau spre exemplu, in abilitatea de a te hidrata sau in intarirea oaselor si dintilor.

Toate acestea sunt urmate in orele viitoare de o lipsa de cafeina.

P. S.: Nu Coca-Cola in sine e dusmanul aici. Este vorba de combinatia dinamica dintre o cantitate enorma de zahar, cafeina si acid fosforic, iar acestea se gasesc in aproape toate sucurile de pe piata.

| Sweet04 a răspuns:

Ce se intampla in corpul tau dupa ce bei coca cola:

- in primele 10 minute: 10 lingurite de zahar iti intra in organism (100% din cantitatea recomandata zilnic). Nu vomiti imediat din cauza abundentei de dulce pentru ca acidul fosforic taie din greata.
- 20 de minute: zaharul din sange cauzeaza un exces de insulina. Ficatul tau reactioneaza la acest lucru transformand cat mai mult zahar in grasime.
- 40 de minute: absorbtia de cafeina e completa. Ti se dilata pupilele, iti creste tensiunea si ca raspuns, ficatul elibereaza mai mult zahar in sistemul circulator.
- 45 de minute: corpul tau creste productia de dopamina, stimuland centrii nervosi ai placerii din creierul tau.
- >60 de minute: acidul fosforic uneste calciul, magneziul si zincul din intestinul subtire, provocand o crestere a metabolismului.
- >60 de minute: Proprietatile diuretice ale cafeinei intra in joc (iti vine sa urinezi). Evacuezi calciul, magneziul si zincul ce erau destinate oaselor, precum si sodiu, electrolit si apa.
- >60 de minute: pe masura ce abrambureala din tine se calmeaza, vei avea o lipsa de zahar. Esti iritabil, nervos si/sau lipsit de vlaga. Practic ai eliminat toata apa din Cola si odata cu ea, si o multime de elemente nutritive ce puteau fi folosite de catre organismul tau spre exemplu, in abilitatea de a te hidrata sau in intarirea oaselor si dintilor.

Toate acestea sunt urmate in orele viitoare de o lipsa de cafeina.

P. S.: Nu Coca-Cola in sine e dusmanul aici. Este vorba de combinatia dinamica dintre o cantitate enorma de zahar, cafeina si acid fosforic, iar acestea se gasesc in aproape toate sucurile de pe piata.

| NuConteazaCnSunt a răspuns:

Nu e sanatos, nu zilnic, te ingrasi, faci celulita si iti strici stomacul, acidul ala nu e asa de bun la stomac, spun pentru ca si eu am o problema cu stomacul din cauza asta si acum nu mai am voie sa beau acid ca dupa incepe sa imi fie rau.

| paulaioana63 a răspuns:

Nu iti fa griji pentru ca nu poti pati nimic grav doar sa te doara burta!
Sper cate-am ajutat

| raresYOUTUBE a răspuns:

Probabil nu vei patii nimic deoarece iti digera coca cola pana maine la urmatoarea! Te roog funda