| Petrisor212 a întrebat:

Ce se intampla daca iau 10 pastile de ibuprofen 400 mg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic dacă ești adult poți sa iei între 200 și 400 mg de 3 ori pe zi.
Pastila de ibuprofen fiind extrem de periculoasa singura, e evident mortal sa iei 4000 mg deodată, ducând la supradoza sau cancer de piele, infarct, congestie craniană ( infarct și mori ), acestea fiind foarte ușoare, fata de celelalte.
P.S. Caută pe https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ibuprofen, la " Adverse effects "

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te vei simti ca o maimuta intre porci, care a mancat invers... big grin

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu vei muri, daca asta încerci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu ce se poate intampla, dar nu ceva pozitiv.Doza maximă de ibuprofen pe zi este 1200mg adică 200mg din 4 în 4 ore

cesamancam.ro/cat-ibuprofen-zi.html

.Succeswinking

| alinadianaaa a răspuns:

Ai sa faci intoxicatie si daca nu o sa te prezinti la urgente sa iti faca niste spalaturi, daca nu o sa urmeze niste consecinte grave

| BogdanBz a răspuns:

Scapi de orice durere. Definitiv! Sper ca intrebarea ta sa fie pusa la misto, altfel iti recomand sa stai linistit si nu faci vreo tampenie. Viata e frumoasa si merita traita!

| LalisaJeon a răspuns:

Vomiti pana numai poti, faci febra, frisoane, te doare capul