| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă de la o supradoza de Ibuprofen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dureri de stomac. In timp poate fi afectat ficatul.

| Simpatic a răspuns:

Este stiut faptul ca ibuprofenul dar si alte antiinflamatoare nesteroidiene distrug fie ficatul fie stomacul, din cate stiu ibuprofenul merge mai ales pe partea cu stomacul, deci la o supradoza de ibuprofen stomacul este cel care sufera primul ULCER si implicit hemoragie interna deci nu este de joaca, dar aici am vorbit de o supra doza care poate insemna mai multe de 2 pastile, poate 3-6 pastile luate intr-un interval mic de timp sau toate odata.
Oricum de ce ar lua cineva o supra doza de antiinflamator?

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Am auzit ca Ibuprofenul creste riscul de atac cerebral cu 31%. Este adevarat?

| Donsavas a răspuns:

Iti distrugi ficatul si faci ulcer.

| Ineys a răspuns:

Iti afecteaza stomacu si intestinele. Poate sa fie chiar fatal. Nu te juca cu pastilele. Daca ai dureri si nu trec cu doza recomandata du-te la medic.