| OneTap a întrebat:

Ce se întâmplă dacă iei pastile cu alcool? Poti muri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Salut! Combinația dintre cele doua? Gândește-te la combinația dintre benzina și foc. Ce iese ca să îți dau un exemplu.
Interactiunea alcoolului cu substantele farmaceutice poate conduce deseori la declansarea simptomelor de greata si varsaturi, dureri de cap, stari de ameteala, lesin si pierderea coordonarii corporale, acestea fiind niște simptome ușoare sa le spun asa.
Alte potentiale consecinte grave sunt hemoragiile interne, problemele cardiace si dificultatile de respiratie. In plus, alcoolul poate sa scada eficacitatea medicamentelor, reducand absorbitia lor completa in organism sau facandu-le chiar toxice. Deci da poți paraliza și chiar muri.
Ai grija ce faci! Și documentează te înainte sa faci ceva ce ar putea sa îți pună viata în pericol!
Numai bine!

| aXy99 a răspuns (pentru ANAHsneaman):

Nu este deloc asa. Multe pastile nu interactioneaza deloc cu alcoolul etilic.

| ANAHsneaman a răspuns (pentru aXy99):

Argumentează ți răspunsul! Vreau exemple, nu vorbe! Pot admite ca ma înșel, însă doresc sa știu ce am greșit!
Tu știi ce fel de pastile dorește el sa administreze? Te ai întrebat dacă știe sa facă diferența între medicamente și antibiotice? Voiai sa ii spun stai frate liniștit ia și bea, ia medicamente ca nu mori!
Suntem aici sa dam niște sfaturi dacă putem, pe înțelesul tuturor.
Dacă tu activezi în domeniul respectiv și ești atât de sigur pe ceea ce spui detaliază ne și noua. Poate mai aflam și noi câte ceva nou! Nu ne stica putina informație în plus! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ANAHsneaman):

In cazul medicamentelor "comune" care se iau pentru chestii minore alcolul nu le afecteaza cu nimic.
Sunt medicamente pentru boli grave etc la care poate e interzis a se amesteca cu alcol., dar la restul nu are nimic. Totul a pornit de un mit de 100 ani., Daca stiubine : doctorii zicandu-le soldatiilor ca nu au voie sa consume alcol cand luau antibiotice (pentru boli de regula sexuale) deoarece daca soldatii se imbatau mergeau din nou la "esscorte" de unde luau tot feluri de infectii.

| ANAHsneaman a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fiu sincera nu știam despre respectivul mit. happy
Eu nu activez în domeniul respectiv, însă la respectiva întrebare am răspuns asa cum am crezut eu de cuviință și bazându-mă pe cunoștințele mele. Nu am intrat în detalii de genul. Dar îmi place când mai aflu câte ceva nou. Mulțumesc de răspuns!?

| aXy99 a răspuns (pentru ANAHsneaman):

Nu toate antibioticele reactioneaza cu alcoolul etilic. Ce vrei sa iti demonstrez? Tu ai generalizat, ai spus ca medicamentele nu merg cu alcoolul de niciun fel, eu de contrazic, daca nu ma crezi, ia fiecare medicament in parte si citeste-i prospectul. Sau mai bine, cauta pe site-ul producatorului (nu in Romania) si vezi acolo daca interactioneaza. Evident ca nimeni nu recomanda consumul de alcool in timpului unui tratament, nu neaparat ca ar interactiona cu substantele din medicamente, dar pentru ca nu e sanatos, cu atat mai mult pentru cineva bolnav. Dar asta e complet alta treaba. Da, unele medicamente reactioneaza cu alcoolul etilic, acesta din urma poate fi catalizator sau sa provoace producerea a unor toxine, dar nu se intampla in cazul oricarui medicament.
"Te ai întrebat dacă știe sa facă diferența între medicamente și antibiotice"
Care e diferenta? laughing
Antibioticele sunt medicamente.

| ANAHsneaman a răspuns (pentru aXy99):

Medicamentul și antibioticul nu sunt același lucru. Antibioticele nu sunt medicamente!
Și ca să îmi susțin opinia argumentez, prin medicament se înțelege totalitatea pastilelor (e ca si cum am compara alfabetul cu medicamentul) tot alfabetul reprezinta medicamentul în sine, iar fiecare litera din alfabet ar reprezenta un antibiotic, care practic e o categorie a medicamentelor. Plus ca antibioticele nu se pot elibera decât după o rețetă medicala. Pentru medicamente cum ar fi pastilele de cap nu îți trebuie asa ceva.
Eu pentru a evita sa ma bag în detalii le am spus pur și simplu,, substanțe farmaceutice,,
De asemenea după cum am specificat nu activez în acest domeniu, însă am luat legătura cu o persoana specializata în domeniul farmaceutic și care m-a lămurit cu privire la acest aspect, cele prezentate mai sus sunt spusele respectivei persoane!
Las informația aici poate mai ajuta și pe alții. Nu am alt scop.
O seara plăcută! De asemenea îți mulțumesc și pentru răspuns! happy Numai bine!

| aXy99 a răspuns (pentru ANAHsneaman):

"Medicament=Substanță special preparată pentru a vindeca, a ameliora sau a preveni o boală"
Citat din DEX.
"Antibiotic =(Medicament) care conține un antibiotic"

Nu ne intereseaza parerile tale subiective, aici trebuie sa fim obiectivi.

| ANAHsneaman a răspuns (pentru aXy99):

De ce nu ai luat prima definiție din dex la antibiotic?
,, Substanță organică solubilă, produsă de unele microorganisme animale și vegetale, care are capacitatea de a distruge anumiți microbi sau de a le opri dezvoltarea, fapt pentru care sunt utilizate în tratamentul bolilor infecțioase,, nu vezi ca nici măcar nu aceleasi definiții?
Tocmai am explicat ca nu sunt același lucru. Antibioticele sunt o categorie a medicamentelor...
În fine tu ramai la părerea (de care nu îmi pasa)însă pe care o respect, iar eu rămân la a mea.
Ma încred mai mult în cuvântul unui specialist decât în cuvântul unei persoane din afara domeniului...

26 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu mori dar nu isi fac efectul le iei degeaba.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de pastile, dar in principiu bine nu o sa iti fie.

| gabicoo a răspuns:

Încearcă și vei afla!

| ANAHsneaman a răspuns (pentru gabicoo):

Eu îți înțeleg ironia, însă sunt oameni nedocumentati care pun în practica astfel de sfaturi! Ai grija data viitoare la ce răspunsuri oferi! Mai bine te abții părerea mea!
Nu e de gluma cu asa ceva!

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de pastile, cate si cat alcool dar da, este posibil.

| Dalmore a răspuns:

Îi zic sclavului meu să încerce și te anunț.

| CleanHeart a răspuns:

Cea mai mare prostie, oricum nu e bun alcool ul dapo sa il iei cu pastile, nici nu-si mai fac efectul.

| DarthNiger a răspuns:

Nu stiu fiindca nu am incercat niciodata si nici nu doresc, insa depinde de pastile, am auzit de exemplu ca daca iei antibiotic si bei alcool, anitibioticul nu isi mai face efectul, cat de adevarat este asta nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți se dereglează întreg organismul. Tu vei simți consecințele, și cred ca nu ai vrea sa le trăiești pe pielea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am încercat, dar am auzit că nici bine nu îți face.

| GouDidodino a răspuns:

Eu le iau mereu cu alcool cand am ocazia si nu am pățit nici pe dracu

| Swae a răspuns:

Depinde ce tip de pastile iei.

| Nonolita a răspuns:

Uneori, poti sa si mori. Depinde ce si cat iei. Dar de cele mai multe ori nici macar nu mori, dar faci un rau organismului, care te va chinui toata viata.

| IonutPetre12 a răspuns:

Eu am luat antibiotic de cosuri si am baut 2 beri si n am avut nimic.

| darrio2007 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Dar nici de cosuri nu ai scapat.

| aXy99 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Ala nu e antibiotic, cosurile nu sunt cauzate de nicio bacterie. Nu mai vorbi prostii.

| OctavianSps a răspuns:

De murit sunt sanse mici, sanse mari sunt insa sa devii o leguma in urma unui atac cerebral. Nu mai bine citesti o carte buna si bei un ceai?

| Caporal4464 a răspuns:

Depinde ce pastile iei, dar daca iei antibiotice si bei alcool nu isi mai fac efectul, la asta cred eu ca te referi.