| MobscenexD a întrebat:

Daca ai diabet si nu prea iei pastile si fumezi mult poti muri sau ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Daca i diabet, nu prea merge cu pastile luate can iti aduci aminte.Trebuie tinut un regim anume:fara bauturi racoritoare dulci,fara banane,struguri,prune,fara zahar,fara prajeli(doar fiert,gratar),fara grasimi,paine integrala mai veche,,carne slaba,lactate dietetice,mese foarte dese si cantitati mici,etc. Fumatul face rau in general,dar mai ales cand ai si o problema de sanatate.
Trebuesc facute analize,sa vezi cat este glicemia,ce medicamente trebuiesc luate,ce regim alimentar trebuie urmat,de evitat streul(poate este cel mai important). Daca se agraveaza boala(cresterea insulinei iti afecteaza inima,pancreasul,vasele de sange,creierul, aproape totul), da poti muri destul de repede. DIABETUL, nu doare, de aceea multi poate nu-si dau seama ca-l au.

| vangaelis a răspuns (pentru pietrean):

Sa stii ca ai omis un lucru. Pentru diabetul de tip II non-insulinodependent este de ajuns administrarea de antidiabetice orale (pastile).
Pentru cel de de tipul I este obligatorie administrarea de insulina injectabila.

| pietrean a răspuns (pentru vangaelis):

Tipul nu a specificat nimic, nu a dat o alta informatie.Asa ca, eu i-am raspuns, la general. Tatal meu a murit, avand diabet tip 2.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde ce diabet ai, tipul, dar fumatul afecteaza plamani si oasele picioarelor o toxcina, pastilele alea sunt speciale pentru boala daca faci sport poti in timp sa ai un echilibru

| vangaelis a răspuns:

Fumatul crește glicemia iar persoana cu diabet are nevoie să-și echilibreze nivelul glicemiei, de asta nu este recomandat.

| Kriss96 a răspuns:

De fumat nu stiu ce sa zic. Ala afecteaza plamanii. Nu prea are legatura cu diabetul. Daca zice doctorul "nu mai fuma" inseamna ca e nociv in caz ca ai diabet. Un medic iti zice tot ce ai/nu ai voie. Pastile banuiesc ca te referi la unele speciale pentru diabetici. Da, alea sunt importante. E musai sa le iei daca ai diabet, ca sunt pentru diabetici!

| SimonaCristina a răspuns (pentru Kriss96):

Fumatul si alcoolul dau insuficienta circulatorie care determina arterita si o eventuala amputatie a membrelor inferioare.

| Borsko a răspuns:

Nu, cu cat mai multe boli, cu cat ai stilul de viata mai nesanatos si cu cat fumezi mai mult sa stii ca traiesti mai bine, si chiar ti se micsoreaza sansele sa mori!

| mihai22222 a răspuns:

Probabil nu stiu poate te lauda popa in curte un singur doctor ne poare scapa de bolile incurabile e doctoru huma